Historie3. července  2018 v 17:56  

Kříže na louce u Kunratické ulice připomínají zavražděné děti

Sedm velký křížů ze světlého dřeva se objevilo na louce u Kunratické ulice v Liberci - Foto: Lucie Fürstová

Sedm velký křížů ze světlého dřeva se objevilo na louce u Kunratické ulice v LiberciFoto: Lucie Fürstová

Sedm dřevěných křížů se sedmi dětskými jmény jako vzpomínka na romské děti zavražděné nacisty v Osvětimi. Na místě bývalého koncentračního tábora v Liberci ji vytvořil Liberečan Ivan Rous společně se svými známými.

Ivan Rous pracuje v libereckém Severočeském muzeu a dlouhodobě se zabývá problematikou pracovních a jiných táborů na Liberecku. Podle něj je na čase připomenout památku více než 100 Romů, kteří v lágru u Liberce žili a zemřeli v německých koncentračních táborech. 

Nákres budovy někdejšího koncentračního tábora - Foto: Lucie Fürstová

Nákres budovy někdejšího koncentračního táboraFoto: Lucie Fürstová

„Podařilo se nám identifikovat konkrétní transport Romů do Osvětimi,“ popisuje Ivan Rous a pokračuje: „Byla to pro nás zásadní věc, řekli jsme si, že tu nainstalujeme těch sedm křížů za těch sedm dětí.“ 

Čtyři romské koncentrační tábory v Liberci 

Kříže připomínají i jména zavražděných dětí - Foto: Lucie Fürstová

Kříže připomínají i jména zavražděných dětíFoto: Lucie Fürstová

Kříže lidé najdou v místech pod libereckým lomem v Rochlicích, na louce u Kunratické ulice. „Je to forma uctění památky, byl tu ten nejhorší tábor v Liberci a neměl tu žádnou upomínku,“ vysvětluje Rous, podle kterého byli za války ve městě pod Ještědem celkem čtyři romské koncentrační tábory. „Všichni obyvatelé toho posledního byli vyvražděni v Osvětimi a dalších táborech,“ přidává podrobnosti historik. 

Že se na městském pozemku náhle objevily kříže, městu nevadí, říká náměstek primátora Liberce Ivan Langr: „Doufám, že to vyvolá odpovídající reakci města a že v dalších letech budeme schopni pomoct ke zbudování skutečného památníku romského holokaustu.“ 

Místo, kde nově sedm křížů připomíná zavražděné romské děti - Foto: Lucie Fürstová

Nové články v rubrice