Historie5. února  2018 v 21:07  

Mladí sociální demokraté podali trestní oznámení na poslance Roznera z SPD kvůli výrokům o 'pseudokoncentráku'

Romský koncentračmí tábor Lety u Písku - Foto:  Česká televize, oficiální stránky Pietního místa Lety

Romský koncentračmí tábor Lety u PískuFoto:  Česká televize, oficiální stránky Pietního místa Lety

Mladí sociální demokraté v pondělí podali trestní oznámení na poslance SPD Miloslava Roznera. Svými výroky, ve kterých označil někdejší koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“, se podle nich dopustil popírání či zpochybňování genocidy. Organizace, která úzce spolupracuje s ČSSD, o trestním oznámení informovala na sociálních sítích. Upozornil na to web E15.

„...podali jsme trestní oznámení na poslance Roznera pro podezření z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy podle paragrafu 405 trestního zákoníku,“ uvedli Mladí sociální demokraté na facebooku. 

S odkazem na Roznerův starší medializovaný výrok, že nechce svým vyjádřením „zabrušovat“, aby poté nemusel ze záležitosti „vybrušovat“, organizace uvedla, že se Rozner z trestního oznámení „snad nevybrousí“. 

Roznerovo vyjádření z uzavřeného sjezdu hnutí Svoboda a přímá demokracie, kde zkritizoval odkup vepřína v Letech, citoval v neděli pořad České televize 168 hodin. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl podle ČT spolustraníkům Rozner. 

Kvůli táboru v Letech čelí v posledních dnech kritice i šéf SPD Tomio Okamura, který nejprve v rozhovoru s DVTV řekl, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za své výroky částečně omluvil, nicméně zopakoval, že tábor většinou nikdo nehlídal. 

Omluvu požaduje pražská židovská obec či Muzeum romské kultury, výroky kritizuje také řada politiků. Na Okamuru podalo minulý týden trestní oznámení občanské sdružení Konexe. 

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

  • 6. února  2019 v 08:00     Audio  rubrika: Historie

    Čeněk Růžička: Zákazy pro kočovné Romy platily i po válce

    Přestože byli Romové, respektive cikáni za První republiky oficiálně uznáni za svébytnou národnostní menšinu a během sčítání lidu v roce 1921 byla romská národnost stejně jako židovská zvláště vymezena, Československo...

     
  • 1. února  2019 v 15:53     Audio  rubrika: Historie

    O romském holocaustu s Čeňkem Růžičkou

    Nad tím, co vlastně víme o romském holocaustu, se v následujícím rozhovoru zamýšlí Čeněk Růžička. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu dlouhodobě usiloval o odstranění vepřína v Letech u Písku, kde zahynula...

     
  • 31. ledna  2019 v 10:03       rubrika: Historie

    Romský holocaust nesmí být zpochybňován

    Na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se minulý týden uskutečnila z iniciativy místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové debata u kulatého stolu na téma Holocaust na českých Romech za 2. světové války...