Historie1. února  2018 v 21:21  

Památník v Letech zaplatíme z norských fondů. Hotov bude do roku 2021, říká ministr kultury

Ilja Šmíd - Foto: Jana Přinosilová

Ilja ŠmídFoto: Jana Přinosilová

Na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku vyroste památník. Vepřín vláda vykoupila a jeho bývalý vlastník by měl areál během února vyklidit. Areál pak převezme Muzeum romské kultury. Památník by měl stát do roku 2021, řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr kultury Ilja Šmíd za ANO. Na jeho stavbu se pak využijí peníze z norských fondů.

„V dubnu bude vyhlášeno výběrové řízení pro ekologickou likvidaci zařízení, areál sloužil pro hospodářskou činnost a musí být asanován,“ vysvětluje ministr kultury Ilja Šmíd s tím, že v březnu až listopadu 2019 by se mělo vyhlásit výběrové řízení. 

„Cena na rekultivaci nás bude stát zhruba 130 milionů, pokud se týká výstavby památníku, tak budeme čerpat peníze z norských fondů, už máme připravené smlouvy a jednáme s norskou velvyslankyní,“ dodává. 

Pietní areál by měl být podle ministra kultury dokončen kolem roku 2020 až 2021. 

„Měli bychom mít úctu ke všem obětem, nejen nacismu, ale ke všem obětem jakéhokoli násilí na lidech. Smysl takovýchto památníků je připomínat mladé generaci, že něco takového už se nesmí opakovat. Tento památník bude jednou z důležitých připomínek minulosti,“ doplňuje Šmíd. 

Čtěte také: Celý rozhovor si můžete poslechnout v pořadu 20 minut Radiožurnálu: Ilja Šmíd.

Autor:  Jan Moláček
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2019 v 15:55     Audio  rubrika: Historie

  Romové v československých legiích v Itálii

  Romové v československých legiích v Itálii a jejich smutné osudy, které zasáhly jejich rodiny i v průběhu 2. světové války. Tématem se dva roky zabývá romistka Lada Viková.

   
 • 6. února  2019 v 08:00     Audio  rubrika: Historie

  Čeněk Růžička: Zákazy pro kočovné Romy platily i po válce

  Přestože byli Romové, respektive cikáni za První republiky oficiálně uznáni za svébytnou národnostní menšinu a během sčítání lidu v roce 1921 byla romská národnost stejně jako židovská zvláště vymezena, Československo...

   
 • 1. února  2019 v 15:53     Audio  rubrika: Historie

  O romském holocaustu s Čeňkem Růžičkou

  Nad tím, co vlastně víme o romském holocaustu, se v následujícím rozhovoru zamýšlí Čeněk Růžička. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu dlouhodobě usiloval o odstranění vepřína v Letech u Písku, kde zahynula...