Historie9. února  2018 v 17:10  

Traumata holokaustu se týkají i potomků přeživších. Musíme je chránit, říká právnička

Pietní akt v Letech u Písku připomínající oběti romského holocaustu - Foto: Jana Šustová

Pietní akt v Letech u Písku připomínající oběti romského holocaustuFoto: Jana Šustová

Skupina pozůstalých po lidech, kteří zahynuli během nacistické okupace v romském táboře v Letech u Písku, chce odškodnění za morální újmu, kterou jim svými výroky způsobili poslanci SPD Tomio Okamura a Miloslav Rozner. „Jsem ráda, že se pozůstalí domáhají svých práv. Potomci přeživších koncentračních táborů mohou mít podobná traumata jako ti, kdo je zažili,“ tvrdí právnička Klára Kalibová, zakladatelka organizace In Iustitia.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za svá slova omluvil a obvinění z popírání holokaustu považuje za kampaň proti svému hnutí. Nezpochybňuje prý útrapy lidí v táboře, ale má výhrady k řešení pietního místa. 

Podle Kalibové ale omluva nemá žádný vliv na rozhodování o tom, zda došlo ke spáchání trestného činu. „A je otázka, zda jeho omluvy vůbec brát vážně, podobných výroků se dopouští pravidelně,“ připomíná právnička Okamurovy výroky z roku 2014. Policie tehdy případ odložila 

„K trestním postihům má být saháno až v extrémních případech, a to se promítá na přístupu policie k domněle subtilnějším projevům rasismu nebo popírání holocaustu. Okamura zlehčuje utrpení a k tomu je třeba to chápat kontextuálně i z pohledu poškozených. Je zde velký prostor pro zlepšení,“ tvrdí Kalibová. Verbální projevy nesnášenlivosti podle ní policie nemá tendenci řešit v trestním řízení. 

Společnost hrubne 

Česká společnost je podle právničky Kalibové nejvíce citlivá vůči českému utrpení za druhé světové války, přičemž po roce 1989 se začalo více hovořit i o židovském holocaustu. O tom romském se ale stále ještě mnoho neví a nedostatečně se usiluje o to, aby se k těmto třem momentům přistupovalo rovnocenně. 

„Lidé nejsou schopni nahlédnout bolest konkrétních poškozených a interpretují to jako přepjaté jednání nebo nadstandardní požadavky. Posledním přeživším je mezi devadesáti a sto lety a pro druhou a třetí generaci je třeba zajistit, aby nedocházelo k popírání traumat jejich nejbližších,“ zdůrazňuje Kalibová. 

Nedávný průzkum, na kterém se podílel Ústav pro studium totalitních režimů a Sociologický ústav AV, ukázal, že 75 procent lidí napříč věkovými kategoriemi považuje Romy za nesympatické (více čtěte zde). „Romové jsou na tom dlouhodobě velmi špatně. Překvapuje mě v něm spíš ta nevraživost vůči Židům, na ní se dá lépe měřit zhrubnutí společnosti,“ upozorňuje. 

„Mantinely se posouvají tam, kam je posunout necháme. Je na místě zvednout pár případů, protáhnout je celým trestním nebo civilním řízením a dosáhnout rozhodnutí, která do budoucna řeknou trestním orgánům, veřejnosti a pachatelům, že tohle už ne,“ uzavírá. 

Autor:  Jan Bumba, Michael Erhart
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2019 v 15:55     Audio  rubrika: Historie

  Romové v československých legiích v Itálii

  Romové v československých legiích v Itálii a jejich smutné osudy, které zasáhly jejich rodiny i v průběhu 2. světové války. Tématem se dva roky zabývá romistka Lada Viková.

   
 • 6. února  2019 v 08:00     Audio  rubrika: Historie

  Čeněk Růžička: Zákazy pro kočovné Romy platily i po válce

  Přestože byli Romové, respektive cikáni za První republiky oficiálně uznáni za svébytnou národnostní menšinu a během sčítání lidu v roce 1921 byla romská národnost stejně jako židovská zvláště vymezena, Československo...

   
 • 1. února  2019 v 15:53     Audio  rubrika: Historie

  O romském holocaustu s Čeňkem Růžičkou

  Nad tím, co vlastně víme o romském holocaustu, se v následujícím rozhovoru zamýšlí Čeněk Růžička. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu dlouhodobě usiloval o odstranění vepřína v Letech u Písku, kde zahynula...