Kultura a jazyk11. září  2018 v 15:55  

2. ročník plzeňského ARA Festu představil tradiční i současnou romskou hudbu

ARA FEST 2018 - Foto: ARA Art

ARA FEST 2018Foto: ARA Art

V Plzeňském kraji žije více jak 30 tisíc Romů, svého vlastního festivalu se však dočkali až loni. Letošní druhý ročník ARA Festu, který organizuje spolek Ara Art, se konal koncem srpna a na místě byl přítomen i kolega Gerhard Hadi.

„ARA Fest je romský festival a paradoxně je jediným v plzeňském kraji. I proto jsme se minulý rok rozhodli, že tak velký kraj by si zasloužil mít svůj vlastní romský festival. Do loňského roku tu žádný nebyl.” 

Mají o festival Romové i majorita zájem? 

„Když jsme jej v loňském roce dělali poprvé, návštěvnost byla obrovská. Z toho vyplývá, že zájem o tento typ festivalu je.“ 

Dvoudenní program představil širokou škálu různých žánrů současné romské hudby. Nabídl program pro děti, ale i výstavu fotografií Sabiny Badžové či promítání filmu Cigán. Hudební program prvního dne byl bohatý. Návštěvníci festivalu mohli vidět koncert gypsy jazzu, nechyběl ani program pro děti s kolotočem a dalšími atrakcemi. 

Tradiční romská hudba 

Hlavním dnem ARA Festu byl den druhý. Na hlavním pódiu v centru města se vystřídalo mnoho umělců. Tradiční romskou hudbu reprezentovala cimbálová muzika Milana Demetera, se kterou jako host vystoupila plzeňská operní diva Bohumila Sommerová. Pokračuje Milan Demeter, zakladatel cimbálové muziky a sopranistka Bohumila Sommerová: 

„Hrajeme tradiční romskou muziku.“ 

Při jaké příležitosti Vaše kapela vznikla? 

„My už se známe spoustu let. Nejsme stabilní kapelou, dáváme se dohromady, třeba když někdo potřebuje romskou tradiční a cimbálovou muziku. Vím, koho mám oslovit, jaké k sobě vzít muzikanty.“ 

„Kapelu jsem dal dohromady já a sám vystupuji jako sólový zpěvák. Natočili jsme spolu i CD. Lidi, co mě znají, ví, že mám rád gypsy world music. Proto se snažím lidem v ČR ukázat, jak se hraje na Balkáně, jak se hraje v Rusku, zkrátka žánry z různých zemí.“ 

„Já jsem operní zpěvačka plzeňského Divadla JK Tyla. Momentálně jsem na mateřské dovolené, proto teď zpívám jen málo. A na hlase je to samozřejmě znát.“ 

„Jako malá jsem normálně vyrůstala mezi cigánama – jestli to teda takhle můžu říct – a hodně jsme poslouchali starý cigánský písničky. Myslím si, že veřejnost má právě o tyto staré věci zájem." 

„Jako sopranistka mohu říct, že árií, které bych chtěla zpívat, je strašně moc. Mozart i české opery. Tajemství, Prodaná nevěsta, … Já sice ještě hlavní role nezpívám, ale učím se je. Vystudovala jsem plzeňskou konzervatoř, obor operní zpěv, a potom bratislavskou Vysokou školu múzických umění." 

Cílem ARA Festu je představit tradiční i současnou romskou kulturní sféru a otevřít veřejný i mediální prostor. 

Autor:  Gerhard Hadi
Pořad: O Roma vakeren  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 20:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

O kultuře a jazyce Romů

Kultura


Romština