Kultura a jazyk15. května  2018 v 09:58  

Khamoro slaví 20 let

Khamoro 2018 - Foto:  Slovo 21

Khamoro 2018Foto:  Slovo 21

Už jen pár dní zbývá do začátku největšího romského festivalu na světě. Khamoro 2018 začíná 27. května 2018 a letošní jubilejní 20. ročník přinese několik unikátních specialit:

Khamoro, neboli romsky „sluníčko“, dosud na svých akcích přivítalo přes 160 romských kapel z více než 40 zemí světa a počet návštěvníků přesáhl 150 000. I letos organizátoři připravili program plný výstav, workshopů, konferencí a hlavně koncertů romských kapel. 

Festival zahájí v neděli 27. května Khamoro party na Střeleckém ostrově, během které zahrají Milan Kroka live band, Gipsy.cz a Gitana. 

28. května zahrají v pražském Divadle Hybernia tři největší světové hvězdy gypsy jazzu a swingu. Poprvé od společného vystoupení v newyorské Carnegie Hall před deseti lety se na pódiu sejdou Stochelo Rosenberg (NL), Angelo Debarre (FR) a Tchavolo Schmitt (FR). Tento mimořádný koncert bude patřit k vrcholným zážitkům festivalového programu a milovníci gypsy hudby by si jej rozhodně neměli nechat ujít. Jako host unikátního koncertu vystoupí skvělý holandský akordeonista Ludovic Beier a trio doprovodí kontrabasista Noah Schäfer. 

V úterý 29. května proběhne v Galerii Mánes módní přehlídka, během které představí romské i neromské modelky kolekci oděvů, které zajímavě propojují módní trendy s romskými tradicemi. Zakladatelky a hlavní designérky maďarského studia Romani Design, sestry Erika Varga a Helena Varga říkají, že se svou tvorbou snaží bojovat proti stereotypům a předsudkům vůči Romům a skrze módu reprezentovat romskou kulturu. 

Khamoro 2018 - Foto:  Slovo 21

Khamoro 2018Foto:  Slovo 21

Ve středu 30. května se v divadle Alfred ve dvoře odehraje autorské představení divadelní skupiny Ara Art s názvem „… a zase jsme spali pindral“. Hra o zapovězeném Ráji na zemi a romském putování je plná textů Gejzy Demetera, Zory Horváthové, Ilony Ferkové, Emila Ciny a dalších romských autorů. 

Ve čtvrtek 31. května bude v paláci Lucerna vernisáž výstavy uměleckých fotografií romských žen „Neviditelná síla“. Celkem 12 velkoformátových obrazů připravených v rámci kampaně romské ženské skupiny MANUSHE si klade za cíl poukázat na romské ženy jako silné osobnosti, jejichž schopnosti a dovednosti jsou často přehlíženy. Součástí letošního Khamora bude i dvoudenní konference o postavení romských žen v Evropě. 

Tradiční defilé účinkujících centrem Prahy začne v pátek 1. června v poledne na Václavském náměstí. 

Festival zakončí v sobotu 2. června galakoncert v klubu SaSaZu, kde opět zahrají All-star českých kapel, šestice zahraničních bandů a jako host skvělí rumunští tanečníci Romafest. 

Oblíbený týden hudby, tance, divadla a dalších akcí Khamoro proběhne v Praze od 27. května do 2. červa 2018. Záštitu nad festivalem převzali bývalý ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Bližší informace k programu naleznete na oficiálních stránkách www.khamoro.cz.

Autor:  Barbora Němcová

Nové články v rubrice

O kultuře a jazyce Romů

Kultura


Romština