Letošní Khamoro bude jubilejní. Oslav se zúčastní světoznámí umělci

7. duben 2018

Od 27. května se v Praze bude konat jubilejní 20. ročník světového romského festivalu Khamoro. Program plný hudby, divadla, výstav nebo třeba dětský den, to vše si mohou návštěvníci užít až do 2. června. Jedním z vrcholů festivalu bude jednoznačně koncert All Star Gypsy Jazz, ve kterém vystoupí tři nejlepší gypsy jazzový muzikanti. Bližší informace zjišťovala u jednoho z organizátorů Vojtěcha Lavičky Rena Horvátová.

„Půjde o průřez uplynulých dvaceti let. Přijedou účinkující, kteří již na Khamoru byli. Z těch největších bych jmenoval Mahala Rai Banda nebo Kočani Orkestar, což jsou úžasné balkánské dechovky. Ty se představí jak v SaSaZu, tak i během galakoncertu. Dále bych řekl, že největší trhák přijde 28. května v Divadle Hybernia. Tam se představí Stochelo Rosenberg, Tchavolo Schmitt a Angelo Debarre, což jsou nejlepší kytaristé hrající tzv. gypsy jazz, nebo gypsy swing. A tito pánové se sešli jenom jednou, před deseti lety v Carnegie Hall, od té doby spolu nehráli. Tedy to je podle mě obrovský trhák – pokud nebudete v divadle Hybernia, jako byste nebyli,“

prozrazuje to nejlepší z hudebního programu Vojta Lavička a upozorňuje zároveň na unikátní fashion událost pod taktovkou známého maďarského módního studia Romani Design, která se odehraje v galerii Mánes:

„Módní přehlídka krásně zapadá do programu Khamora, které není jen o zpěvu a tanci, ale i o spoustě doprovodných akcí. Konkrétně módní přehlídce bych ani neříkal doprovodná, bude velmi reprezentativní. Proběhne v galerii Mánes 29. května. Modelky budou prezentovat romskou módu Romani Design, což je maďarská firma, která dělá nádherné šaty.“

Konference a výstavy

Jedním z pilířů letošního programu Khamora je i mezinárodní konference o postavení romských žen. Podle Lavičky by se na konferenci měly setkat ženy z pěti evropských států.

Vojta Lavička

„Myslím si, že romské ženy jsou mnohem více emancipované, je mnohem více vzdělaných Romek, tedy v tom se jejich postavení velmi změnilo. I když bych řekl, že v rámci Evropy postavení českých romských žen nebylo nikdy extrémně špatné. Samozřejmě to koresponduje s duchem doby, s 21. stoletím. Ženy se mnohem více osamostatňují a prosazují, budují kariéru, což u Romek nebývalo běžné. Já to sám kvituji a jsem rád, že tyto Romky jsou.“

Fotografie makedonských Romů za první světové války nebo holocaust Sintů a Romů – témata, která návštěvníky osloví během dvou samostatných výstav.

„Důležitost podobných výstav organizátoři Khamora cítí již po delší dobu, mnohem dříve, než se teď v posledních měsících začalo diskutovat o Letech u Písku. Proto bych neřekl, že jde o bezprostřední reakci. Na druhou stranu je ale vlastně dobře, že výstava přijde v této době, kdy se o Letech hodně mluvilo a diskutuje se o podobě památníku. Je zde velký dluh nejen české, ale celé evropské společnosti vůči Romům, kteří byli perzekuováni velmi podobně jako Židé v Evropě. Ovšem ta omluva a význam utrpení jsou diametrálně odlišné. Alespoň tak je vnímán evropskou společností a to se mi moc nelíbí, stejně jako ostatním Romům. Věřím, že i tato výstava může pomoct zlepšení vnímání.“

Něco i pro nejmenší

Khamororo (dětský den) neodmyslitelně patří do programu festivalu už několik let. Každoročně jej navštíví kolem 900 lidí.

„Děti se opět mohou těšit na různé dětské atrakce. Vystoupí zde známé české kapely a opět to bude koncipováno nejen jako odpoledne pro děti, ale pro celé rodiny. Dětský den proběhne v pátek 1. června od 15 hodin v parku Portheimka, kam určitě všechny zveme.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.