Na Barevnou devítku letos podle odhadů dorazilo zhruba 8 tisíc lidí

13. září 2019

Multikulturní festival Barevná devítka ukončil letošní letní prázdniny již po patnácté. Na tradiční akci letos v pražských Vysočanech na návštěvníky čekalo přes 30 stánků s pokrmy z různých zemí z celého světa, kuchařské workshopy a další zajímavé aktivity, díky kterým se lidé měli možnost seznámit se s rozmanitou kulturou různých zemí světa.

„Festival vznikl před 15 lety jako představení menšin, které žily na Praze 9. Původně se to týkalo jen Romů, postupně jsme ale rozšiřovali a dnes tu jsou snad všechny národnosti, které žijí v ČR,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský. Dodává, že několik let usiluje o to, aby na festivalu byla také zastoupená polská kultura:

„Já nemám přehled, kolik je tu Peruánců, nebo Namibijců, ale Praha 9 je tou částí, ve které se nejvíce staví. Stěhují se sem proto hodně cizinci, hlavně z bývalého SSSR. Co mě trochu mrzí, jsou Poláci, o které se pravidelně snažíme. Já mám Polsko velice rád, polskou kuchyni. Ale oni jak to mají z příhraničí daleko, tak se nám to dosud nepodařilo. Třeba příští rok. Oproti minulému ročníku je tu namibijský stánek, posledně tu byla ambasáda, dnes to jsou studenti a lidi, kteří tu vyrůstali v dětství. Máme tu výborná namibijská masa, gril, arménský gril, peruánská vína. Sám jsem všechno prošel a nestačím se divit.“

Porozumět a respektovat pravidla

Festival Barevná devítka každoročně navštíví kolem 8 tisíc lidí.

„Samozřejmě to jsou odhady, nemáme to přesně spočítané, protože festival je zdarma. V průběhu dne tu bude možná i 8 tisíc lidí a už to přestává stačit. Budeme muset trochu brzdit, abychom si ten park nezničili.“

Festival Barevná devítka je podle místostarosty jedním z možných nástrojů jak přibližovat majoritě různé kultury žijící u nás a tím zmírnit dlouhodobě eskalující napětí ve společnosti.

„Lidé se bojí něčeho cizího, mají strach z násilí a dalších věcí, které eskalují. My se snažíme ukázat, že když se lidé poznají a budou se vzájemně respektovat, že když někdo přijde do cizí země a bude v ní dodržovat její pravidla, tak by to mělo být relativně v pohodě. Poznáme se přes jídlo, pití, přes kulturu, ale je potřeba respektovat daná pravidla.“

Stejného názoru je i romský umělec a akordeonista, Mário Biháry, který letos na Barevné devítce vystoupil:

„Tento festival může některým lidem přiblížit okolní kultury, jiné, než na které jsou zvyklí. Právě i díky jídlu či různým aktivitám, které se tam pořádají. A samozřejmě díky hudbě, která lidi sbližuje. Je dobře, že takový festival, jako Barevná devítka, existuje a mělo by jich být víc.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio