Součástí oslav Mezinárodního dne Romů bude letos opět slavností galavečer s řadou romských umělců, ale i tROMvajky

24. březen 2018

V dubnu oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomínají si tak historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se v roce 1971 konal ve Velké Británii. Jeho účastníci se tehdy usnesli na podobě romské vlajky a známé mezinárodní hymny Dželem, dželem. V České republice se svátek slaví teprve od počátku 90. let. Jak se připravuje spolek Ara Art na letošní připomínku?

„Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů budou probíhat od 6. až do 8. dubna. Rozhodli jsme se, že v Praze uděláme oslavy přímo na den, kdy se Mezinárodní den Romů oslavit má.“

Oslavy romského svátku vyvrcholí galavečerem v neděli 8. dubna v Divadle Archa, na kterém vystoupí řada nejen romských umělců, jako je Gitana, Honza Bendig nebo Anna Slováčková.

„Galavečer proběhne tentokrát v Divadle Archa. Tuším, že od půl šesté bude probíhat NGO market, na který bych chtěl všechny pozvat, od osmi zde potom vystoupí například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Marta Balážová, Zdeněk Lázok nebo Matuš Bagár. Kapelou tohoto večera bude Milan Kroka – Live Band.“

Stejně jako v loňském roce, i tentokrát vyjednou do ulic tROMvajky.

„V pátek 6. dubna plánujeme, že pojedou centrem Prahy tramvaje, které jsme nazvali tROMvajky. V nich bude zase živá hudba. Lidé budou moct do té tramvaje zadarmo nastoupit, podívat se na centrum Prahy a poslechnout si romskou hudbu. Minulý rok byla tato tramvaj velmi úspěšná, proto jsme se rozhodli, že letos těch tramvají vypravíme víc.“

Každý ročník pražských oslav dne Romů s sebou nese nějaké téma, tentokrát to bude Romipen, tedy Romství.

„Romipen jsme zvolili proto, že se chceme trošku zabývat tím, jak vnímáme Romipen v 21. století. Řada lidí dnes to Romipen využívá pro nějaké svoje účely. Často se setkávám s tím, že lidé někomu říkají: Ty nemáš Romipen. A vlastně se s ním už o tom dál nechtějí bavit. Často se ale setkávám i s tím, že každý si Romipen vykládá po svém. A my se během toho večera nebo během oslav chceme dopátrat toho, co to Romipen je, zda nás to posouvá, co nás konkrétně posouvá, nebo jestli nás třeba něco z toho limituje nebo brzdí.“

David Tišer zakončuje představení romského Divadla utlačovaných na Prague Pride 2015

David Tišer se na organizaci oslav podílí několik let. Podle jeho slov je profesionalizace a každoroční zviditelňování tak významného dne nutností.

„Rozhodně si myslím, že se to změnilo i díky naší organizaci. Letos již počtvrté organizujeme celorepublikovou oslavu. Tento rok máme 16 partnerských organizací z celé České republiky. Podle toho i ty oslavy potom vypadají. Mají myšlenku. Snažíme se představovat pozitivní vzory, skvělé muzikanty, skvělé zpěváky a zpěvačky.

Ředitele Ara Art mrzí, že se zatím nepodařilo odvysílat Mezinárodní den Romů v České televizi v hlavním vysílacím čase.

„První rok byl paradoxně vysílaný na webu ČT24. A od té doby si děláme live stream sami, protože je velmi komplikované jednat s Českou televizí. Ale opravdu tři roky usilovně jednáme s Českou televizí a přesvědčujeme je o významu tohoto dne a vysílání tohoto dne v České televizi. Bohužel marně. Sami netušíme, proč to tak je. Pro ně je jednodušší, když tam nasadí dokumenty nebo nějaký film. Nestojí to žádné peníze. A na Slovensku to bylo vždy vysíláno živě ve veřejnoprávní televizi.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio