Spolek Ara Art připravuje novou autorskou hru

5. prosinec 2018

Divadlo utlačovaných je metoda, kterou v 60. letech vytvořil brazilský divadelník Augusto Boalo. Dodnes se těší veliké oblibě. Své příznivce si tato forma divadla našla i u nás. Spolek Ara Art aplikuje tuto metodu už několik let.

„Forma divadla utlačovaných spočívá v tom, že nehrajeme podle předem daného scénáře, ale hrajeme různé průpravné hry. Jejich prostřednictvím se bavíme o útlaku a během zkoušek se dozvídáme příběhy lidí ve skupině. Teprve potom sestavíme divadelní představení. Momentálně jsme v procesu tvoření příběhu,“

vysvětluje Pavlína Matiová, která prozrazuje, za jak dlouho vznikne hra plná životních příběhů lidí, kteří zažili nějakou formu útlaku:

„Záleží na tom, jak často se skupina schází. Když se schází jednou týdně, představení vznikne za měsíc až dva. Když se ale scházíme celý týden vkuse, je představení hned hotové a nazkoušené. Samotné divadelní představení totiž není moc dlouhé, má třeba 15 až 20 minut. Následně se jednou zahraje před lidmi a pak přichází intervence, tzn., že diváci mohou nahradit hlavního protagonistu a zachovat se tak, aby příběh, který dopadne špatně, dopadl lépe.“

Spolek AraArt se v minulosti věnovat různým tématům. Například ženám, které zažily domácí násilí nebo bezdomovectví. Momentálně nacvičují hru se seniorskou skupinou romských amatérských herců:

„Poslední skupina, které se věnujeme a která mě osobně nejvíce baví, jsou právě Romové ve skupině 40+. Skupina je strašně fajn, je s nimi skvělá práce. Členové souboru jsou úplně skvělí. Ve skupině jsou dvě generace – jedni členové jsou od 40 do 50 let, pak je tam ale například pan Goral, který nedávno oslavil 79 narozeniny. Anebo paní Fečová. To jsou zástupci seniorů.“

Divadelní představení skupiny seniorů bude z poloviny hudební:

„V představení určitě plánujeme hrát a zpívat, protože v souboru jsou herci i zpěváci.“

Matiová dále říká, že spolek připravuje po úspěšné hře ...a zase jsme spali Pindral, se kterou dvakrát vystupovali v Bruselu, novou autorskou hru:

„My jsme v úplných počátcích vytváření nové autorské hry. Vypadá to na komedii, ale možná to nakonec komedie nebude, ještě uvidíme. Po dvou letech od ...a zase jsme spali Pindral máme v plánu další autorskou hru.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.