Kultura a jazyk11. dubna  2018 v 20:05  

Večer na téma Superar

Evropský hudebně-vzdělávací projekt Superar na Slovensku - Foto:  Superar Slovakia

Evropský hudebně-vzdělávací projekt Superar na SlovenskuFoto:  Superar Slovakia

Evropský hudebně-vzdělávací projekt zapouští kořeny také na Slovensku. O tom, jak Superar změnil příběh Romů v sociálně vyloučených lokalitách v Banské Štiavnici a Plaveckém Štvrtku, hovoří hudebník Ivan Šiller a občanský aktivista Marek Kapusta.

Zejména na lokální komunity rozdělené etnicky, sociálně či nábožensky se zaměřuje vzdělávací program Superar, který vznikl v roce 2009 ve spolupráci tří vídeňských institucí: Arcidiecéze, chlapeckého pěveckého sboru Sängerknaben a Koncertního domu. Po vzoru programu El Sistema, který se osvědčil ve Venezuele, poskytuje bezplatnou hudební výchovu dětem a mladým lidem. Posiluje tak pocit identity, vzájemnou podporu a schopnost dosáhnout společného cíle a porozumění i ve velmi rozdílných skupinách dětí. 

Projekt Superar se podařilo přenést v posledních letech na Slovensko, kde se do něj zapojila mimo jiné škola v Plaveckém Štvrtku, městě známém segregovanou romskou komunitou. Občanský aktivista Marek Kapusta však pozitivní zkušenost s prací s romskými dětmi získal ještě dříve v Banské Štiavnici, S jeho pomocí podpořilo město dobrovolnou aktivitu romských manželů, kteří se bezúplatně ujali vzdělávání předškolních dětí a teenagerů. Za půl druhého roku systematické práce se jim v jednoduchých podmínkách podařilo vychovat prvňáky, kteří skvěle obstáli v místní Základní škole, ačkoliv dříve se většina romských dětí automaticky posílala do školy speciální. 

Ve večeru na téma Superar hovoří s Markem Kapustou hudebník a pedagog Ivan Šiller. 

Celý příspěvek si můžete poslechnout zde: Večer na téma Superar 

„Diskusní pořad na aktuální společenská témata, zajímaví moderátoři, zajímaví hosté, zajímavá hudba, zajímavá témata.“ S tímto podtitulem vysílá Rádio Devín, kulturní stanice Slovenského rozhlasu, každý týden své Večery na tému. V rámci letošního projektu ČeskoSlovenský rok nabízíme některé pořady našim posluchačům, a to v takřka identické programové řadě stanice Vltava Večer na téma.
Vybrali jsme debaty přesahující do naší společné historie i české současnosti a témata, kterými Slovensko zaujalo v evropském kulturním prostředí. Jednou za měsíc se tak budeme moci setkávat s intelektuály, umělci, pedagogy nebo občanskými aktivisty, kteří vstupují do veřejného života dnešního Slovenska.

Autor:  Renata Klusáková
Pořad: Večer na téma  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

 • 4. ledna  2019 v 17:05     AudioVideo  rubrika: Kultura a jazyk

  Rozbi moje srdce: žebrácká love story z Vídně

  Mladá Slovenka, Alexandra Makarová, se ještě jako malé děvče roku 1985 s maminkou, malířkou Sašou Makarovou, přestěhovala do Vídně. Tam vystudovala režii a scenáristiku. Její kořeny a dětství ale patří Košicím. Kus...

   
 • 19. prosince  2018 v 13:23     Audio  rubrika: Kultura a jazyk

  Miri Fajta: První romský sitcom

  Od prvotního nápadu přes divadelní představení se k vytouženému prvnímu dílu romského sitcomu Miri Fajta dostal tým kolem mladého začínajícího režiséra Robina Strii. Premiéra proběhla v romském středisku sociálních...

   
 • 14. prosince  2018 v 15:59     Audio  rubrika: Kultura a jazyk

  Dá se romština na Slovensku považovat za ohrožený jazyk?

  Tým Ústavu romologických studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře chce založit novou akademickou tradici - zorganizování prvních ročníků romologických diskurzů. Robert Hoza k tématu oslovil ředitelku ústavu Jurinu...

   

O kultuře a jazyce Romů

Kultura


Romština