Cenu Františka Kriegla obdržel hudebník Radek Banga

10. červen 2017

Nadace Charty 77 předala ocenění za občanskou statečnost. Cenu Františka Kriegla převzal zpěvák a hudebník Radek Banga za svůj odpor proti rasismu. Radek je hodně zaneprázdněný – píše nové texty a skládá muziku.

„Natáčím jeden klip za druhým, jak se říká. Ale teď chystáme a do konce roku bychom chtěli stihnout ještě tak dva-tři videoklipy. Chceme je zaměřit víc na sociální sítě, protože hudební průmysl se asi odvíjí víc tímto směrem – sociální sítě a internet budou postupně asi ta nejdůležitější místa.“

V minulém roce na Českém slavíku v pražském Hudebním divadle Karlín se Radek Banga rozhodl odejít ze sálu po vyhlášení dvou stříbrných slavíků pro kapelu Ortel. Svým odchodem dal najevo nesouhlas s oceněním.

„Ten Ortel byl velký šok. Ale je vidět, že ta cena už dávno není prestižní, že už ji může dostat kdokoliv a že už není potřeba tolik hlasů.“

Podle Radka Bangy je hodně důležitý společenský přesah – umět se vyjádřit a zaujmout k věci postoj.

„Myslím si, že to není jen úkol Romů, ale i umělců jako takových. A já jsem strašně rád, že se na základě tohoto mého vyjádření nebo postoje vyjádřili třeba lidé, jako jsou Vojta Dyk, Dan Bárta, Ema Smetana a spousta dalších manažerů, právníků, herců. Opravdu si myslím, že v tom nejsme sami a je třeba, aby umělci a společensky aktivní lidé nemlčeli a nepřihlíželi jakékoliv xenofobii nebo homofobii – to ve 21. století nemá co dělat!“

Cenu Františka Kriegla za rok 2017 obdržel zpěvák a hudebník Radek Banga za vyjádření odvážného občanského postoje

Jak Radek dále říká, soužití majority a romské menšiny je dlouhodobě složité.

„Asi se to v tom hodně odráží. Ale jedna věc je definovat a určit, kdy se stáváte rasistou, a kdy jste jenom nespokojení. Ale mezi tím je tenká hranice. Určitě jsou lokality, kde to s Romy je těžké a sám s tím mám zkušenost. Například když se sem přistěhují některé romské rodiny z osad, tak vůbec nechápou pravidla města. Konec konců to vadí i těm usedlejším Romům, kteří tady žijí už třeba od 60.-70. let, kdy se Romové přestěhovali ze slovenských osad do měst a začali pracovat v továrnách. S nimi ten problém už není.“

Hatování je fenoménem dnešní doby. Může se ale stát i vděčnou předlohou videoklipu, o jehož režii i scénář se postaral lídr kapely Gipsy.cz Radek Banga. Celý koncept skladby i videoklipu byl postaven na reálných zkušenostech, a to nejen Radka, ale i herců Lukáše Pavláska nebo Marie Doležalové, kteří v něm hrají.

„Nový videoklip Hater se zabývá právě fenoménem hatování, čili nenávistných komentářů nebo nenávistných aktivit na internetu a nejen na něm. A my si z nich děláme tak trošku legraci, zároveň se snažíme poukázat na to, že hater je skutečně diagnóza a že ti lidé si sice myslí, že někomu škodí a že to je dobře, ale měli by si uvědomit, že škodí především sami sobě. Myslím si, že když je člověk hater, tak nemůže být šťastný, nemůže být spokojený sám se sebou a to je asi ta příčina, proč je hater.“

Kapela Gipsy.cz se v současné době pracovně soustředí na singly.

„Chceme z toho postupně poskládat nějakou desku. Nikdy jsme to takhle neudělali, my jsme vždy udělali desku a pak jsme z toho vydali singl, a pak jsme si řekli, že po těch dlouhých třinácti letech existence uděláme změnu a zkusíme to takhle.“

autor: ide
Spustit audio