Ing. Karel Holomek – romský aktivista

Karel Holomek na festivalu Khamoro - Foto: Jana Šustová

Karel Holomek na festivalu KhamoroFoto: Jana Šustová

Karel Holomek se narodil v roce 1937 v Brně v rodině původních moravských Romů, kteří se na Moravě usadili na konci 17. století. Jeho otec Tomáš Holomek byl první vysokoškolsky vzdělaný Rom v bývalém Československu.

Karel Holomek vystudoval strojní inženýrství na strojní fakultě brněnské Vojenské akademie. Na fakultě později působil jako odborný asistent. Pro své výroky o okupaci sovětských vojsk v roce 1968 byl z fakulty vyloučen. Do roku 1990 vystřídal několik dělnických profesí: řidič těžkých vozidel, vedoucí demolic apod. V letech 1982 až 1989 pracoval pro samizdatové nakladatelství. 

Po roce 1990 byl dva roky poslancem České národní rady za Občanské hnutí. Poté podnikal do roku 1996 ve stavebnictví a zaměstnával Romy marně hledající práci. 

Karel Holomek - šéfredaktor Romano hangos - Foto: Jana Šustová

Karel Holomek - šéfredaktor Romano hangosFoto: Jana Šustová

Od počátku 90. let 20. stol. se angažuje v emancipaci romské komunity v Česku, patří k zakladatelům Romské občanské iniciativy (1989), Společenství Romů na Moravě (1991) a Muzea romské kultury (1991). Je členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a jedním z předních romských aktivistů u nás. 

Karel Holomek je ženatý a má dvě dcery. Pod jménem Karel Oswald vydal v roce 2010 knihu Dávné vzpomínky. Marnost nad marnost, ale jak krásná…, která popisuje příběh rodiny Holomkových ve 20. století. 

Autor:  Markéta Kaštánková Kristová, Jana Šustová

Nové články v rubrice

Významní Romové

Světové osobnosti


Osobnosti z Česka a Slovenska