Osobnosti21. prosince  2017 v 17:27  

Zemřel Ctibor Nečas, emeritní profesor Masarykovy univerzity, znalec romské historie a holokaustu

Ctibor Nečas - Foto:  Repro Česká televize

Ctibor NečasFoto:  Repro Česká televize

Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v úterý historik Ctibor Nečas, uznávaný odborník na historii Romů a jejich perzekuci za druhé světové války. Své vědecké a pedagogické působení spojil s Masarykovou univerzitou v Brně. Zasadil se o vznik Muzea romské kultury, které na svém webu přineslo zprávu o Nečasově úmrtí.

„Ctibor Nečas byl můj vyučující profesor historie ještě v 80. letech a tehdy to byl právě on, kdo mě nasměroval zpátky ke kořenům, k zájmu o Romy,“ uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová. 

„Po celou další dobu s námi jako muzeem nejen úzce spolupracoval, ale svojí celoživotní obdivuhodnou vědeckou prací též poskytoval materiál pro odborné směřování muzea, jeho výzkum i dokumentaci. Navíc to byl pravý gentleman a velmi slušný a skromný člověk,“ doplnila Horváthová. 

Nečas byl jeden z prvních historiků, kteří se soustavně věnovali problematice romských pracovních táborů za druhé světové války. Zasloužil se o vznik památníků v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu. 

Podle informací na webu Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity napsal Nečas více než 200 romistických prací, světové uznání mu vynesla zejména monografie Holocaust českých Romů z roku 1999. 

Sbíral vzpomínky romských vězňů z koncentračních táborů, pořádal osvětové semináře, podle kolegů významně přispěl k porozumění mezi českou majoritou a romskou menšinou. Nečas byl držitelem Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje. 

Poslední rozloučení se uskuteční 27. prosince ve 14:00 v obřadní síni Ústředního hřbitova města Brna ve Vídeňské ulici. 

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Významní Romové

Světové osobnosti


Osobnosti z Česka a Slovenska