České neziskové organizace po stáži v Kapském městě: Sdílely se zkušenosti z vyloučených lokalit i otázky LGBT komunity

12. červenec 2018

Organizace Open Society Foundation Justice Initiative uspořádala v Kapském městě studijní cestu neziskových organizací z České republiky. Ty mohly díky setkání sdílet své zkušenosti nejen na poli vzdělávání a infrastruktury, ale i ohledně bydlení či otázky LGBT komunity. Do Jihoafrické republiky se v polovině června vydal spolu s dalšími ředitel Ara Art David Tišer:

„Během týdne jsme se setkali asi s dvanácti různými organizacemi, které nebyly zaměřené jen na vzdělávání, ale celkově na občanskou angažovanost. Mě osobně tam překvapilo hned několik věcí. Nejvíce zarážející je, že tam jsou zpoplatněné základní školy a to částkou 100 tisíc Randů, což je v přepočtu necelých 200 tisíc Kč, a to na rok! Samozřejmě, že na toto nemají černošské děti, do škol proto většinou chodí děti bílých.“

Finanční diskriminace

David Tišer dále vysvětluje, že na předměstí Kapského města, kde žije okolo 400 tisíc, především černošských obyvatel v tzv. slumech, jsou školy financované z příspěvků různých charitativních organizací a dárců:

„V okolí slumů jsou školy zadarmo, ale nenacházejí se zrovna blízko. My jsme třeba navštívili jeden slum, kde dlouho trvalo, než vůbec sehnali autobusy. A těch autobusů bylo zapotřebí několik desítek, aby vůbec mohly přepravit děti do školy. To jsou věci, které u nás díky Bohu nemusíme řešit.“

Podle Tišera se i Kapské město potýká se segregovanými školami a sociálně vyloučenými lokalitami:

David Tišer

„Funguje to tam úplně stejně. V lokalitě, kde žijí jenom černoši, je pochopitelné, že v nejbližší škole budou jenom černošské děti. Apartheid už tam sice skončil, ale černoši sami hovoří o tom, že je tam v současnosti diskriminace na základě peněz. Bílý peníze mají, černoši ne. A od toho se odvíjí všechno – kde bydlí, do jakých škol chodí a co si pro svoje děti mohou dovolit.“

LGBT komunita

Přestože Jihoafrická republika udělala, co se týče LGBT komunity, značný krok kupředu, mezi černošským obyvatelstvem je homosexualita stále ještě špatně přijímána.

„Od LGBT organizací jsme se dozvěděli, že Jihoafrická republika byla v Africe první, která uzákonila manželství. Zároveň jsme ale hovořili o tom, jak je těžké pracovat s černošskou komunitou, ve které se to nepřijímá, je to nevítané. Obecně je tam velký problém černošskou komunitu do toho vůbec zapojit, proto klienti pochází většinou z řad bílých. S tím ohledem, že my jsme tady menšina a oni jsou tam většinová populace. Z tohoto pohledu je to divné, když tam je klientů o dost méně než těch, kteří tam žijí v menšině.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio