Jak se žije starousedlíkům v brněnském Bronxu?

19. květen 2018

Ghetto nebo brněnský Bronx, tak se říká ulicím Bratislavská, Cejl a dalším poblíž centra Brna. Jsou považované za vyloučenou lokalitu. Jak se žije starousedlíkům? Na co si stěžují a co je naopak těší? To se dozvíte právě teď.

Pepo, ty tady bydlíš jak dlouho, na Bratislavské 41?

„Pět roků. A mamka odmalička.“

„Jmenuju se Josef Gabčo. Bydlím na Bratislavské 41 v Brně, v části Brno-střed. Žiju tu od svého narození. Jsem tu spokojený. Je tu veselo. Tady to žije.“

Jak tu ten život vypadá? Je tu nějaká komunita, která to „živo“ vytváří?

„Je tady taková komunita, že se rádi baví. Bereme život tak, že jsme na světě jenom jednou. Jsme rodu romského, takže si myslím, že hudba a tanec je něco, na čem jsme stavěli základy.“

„Je to tady dobré, ale někteří lidé sem nepatří,“ říká malý Pepa.

A to jsou jací?

„Já nevím, jak se jmenují.“

To není potřeba. Ale co třeba dělají, že sem nepatří?

„Hádky. Řev. Bitka. Když chtějí děti spát, tak nemůžou, někdy třeba ani nejdou do školy, protože je tu hádka, bitka nebo řev.“

Je něco, co vám naopak vadí?

„Vadí mi tu, jak říkám, někteří lidé, kteří nedávají dětem dostatečnou výchovu,“ říká Josef Gabčo.

Vadí vám nálepka ghetto, Bronx, sociálně vyloučená lokalita?

Muzeum romské kultury v Brně

„Ne, mně to nevadí. Naopak. Když tu bydlí samý cigán, proč by to tak nemělo být. Ať je to nazvané Bronx.“

Mezi některými lidmi kolují fámy a informace, že se sem až bojí jít. Myslíte si, že na tom něco je? Nebo že to jsou jen nějaké mýty nebo nesprávné představy?

„Spíš bych dal na to, že je to prostě jenom takový mýtus. Myslím si, že když se k tomu člověk postaví čelem a bude tady vycházet s Romy, myslím si, že to není problém. Naopak. Jsme rádi, když se lidé dozví od nás a od naší komunity co nejvíce, aby věděli, že někdo je dobrý a někdo je zlý.“

Hele, Pepo, já se ještě zeptám. Vypadá to, že tu máš hodně kamarádů. Co třeba takhle děláte?

„Chodíme na výlety. Hrajeme si s míčem.“

Josefe, zeptám se vás, hned za rohem je Muzeum romské kultury, park Hvězdička, teď se nacházíme v Dromu. Jak komunita vnímá všechny tyhle organizace? Spolupracujete třeba nějak aktivně?

„Ano, spolupracuju aktivně. Líbí se mi to, protože konečně se něco děje. Vybudovala se Hvězdička. Je tady romské muzeum. Jak říkám, lidé nemusejí mít strach, to muzeum se neudělalo pro nás, pro Romy, ale pro Čechy, aby se dozvěděli více o nás,“ dodává Josef Gabčo.

autor: Silvie Čechová
Spustit audio