Ze života Romů26. prosince  2018 v 11:10  

Jaké jsou Vánoce v romských osadách? Skromné a srdečné

Na Štědrý den nesmí chybět kapustnica, tedy zelňačka - Foto: Stanislava Brádlová

Na Štědrý den nesmí chybět kapustnica, tedy zelňačkaFoto: Stanislava Brádlová

Skromné a srdečné. Takové jsou Vánoce v chudých romských osadách na Slovensku. My navštívíme osadu v Krížovej vsi nedaleko Kežmarku.

Mnohé romské rodiny se i navzdory chudým podmínkám snaží připravit pěkné vánoční svátky. Uklízí okolí a zdobí své byty. Jinak tomu není ani v rodině Červeňákových z Křížové vsi. Vánoční stromek, symbol Vánoc, byste u nich ale podle Petra, otce rodiny, hledali marně: 

„Chodit pro stromek do lesa je zakázané. Za jeden stromek bych měl jít do basy až na čtyři roky? To raději nic.“ 

Před Vánoci jsou Romové vděčnými zákazníky v obchodech s potravinami. Na štědrovečerních stolech nechybějí tradiční vánoční jídla Slováků: 

„Řízky byly, ovoce, kapustu i kapustnici (zelňačka).“ 

U Červeňákových bude vánoční menu stejné jako vloni. Vánoce jsou pro Romy svátkem, kdy se těší, že se sejde celá rodina. Ať je jakkoliv veliká. Sednou si ke společnému stolu s různými dobrotami. Stejně jako v rodině Mižigárovců, která je na první pohled lépe finančně situovaná. Hlava rodiny Igor popisuje, co už mají na nejkrásnější svátky v roce doma připravené. 

„Kapustnice, ryby, zákusky, apod. Hlavně že jsme zdraví, šťastní – víc k životu nepotřebujeme.“ 

I příbytek Marka Čonky připomíná čas blížících se Vánoc. Záležet si dal zejména kvůli dětem. 

„Dva měsíce předem se chystáme. Žena napekla medové, oříškové dortíky. Každý tady u nás, v Křížové vsi, má práci.“ 

Rodina 53 letého Milana Oláha žije skromně v chatrči. Ani u nich není vánoční stromek. A proč? Nemá ho za co koupit. Dětem poradil, aby si ho jen představily a žádné drahé dárky neočekávaly. 

„Dal jsem jim hlavně jídlo, aby se najedly.“ 

Čím jsou rodiny chudší, tím je vánoční atmosféra a pocit sounáležitosti silnější. Romové si dárky nemění – dokáží se těšit z věcí, které jsou pro většinu samozřejmé. Vánoce jsou pro Romy i obdobím, kdy si vzpomínají na příbuzné, kteří už nejsou mezi nimi. Pokračuje Monika Sinuová z neziskové organizace ATP Slovensko: 

„V tento den si najdeme chvilku na to navštívit hřbitov, kde položíme jednu větvičku, salónky, atd. Zkrátka něco mrtvím, vyjádřit jim úctu, když nejsou mezi námi, že na ně stále myslíme.“ 

V dědinách a osadách, kde žijí Romové, není nouze o koledníky. Vánoce si bez nich mnozí dodnes neumějí představit. A ještě jeden zvyk je pro Romy typický – Vánoce jsou pro ně podle Moniky Sinuové od pradávna symbolem smíření a odpuštění. 

„Pokud jsme během roku někomu, i nechtěně, ublížili a nekomunikujeme, o Vánocích k sobě zajdeme, vysvětlíme si to… A i když se na vás ten druhý pořád hněvá, během Štědrého dne je povinný vám odpustit. Neexistuje, že by vás vyhnal a nechtěl s vámi mluvit. Pozve vás dál a popřeje vám.“ 

Autor:  Miroslav Strelec  (mst)
Pořad: O Roma vakeren  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 20:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice