Ze života Romů7. března  2018 v 14:14  

Komisař OSN pro lidská práva kritizoval Česko za diskriminaci Romů i kastrace

Zajd Raad Husajn kritizoval ČR ve své každoroční zprávě o stavu lidských práv ve světě - Foto:  OSN

Zajd Raad Husajn kritizoval ČR ve své každoroční zprávě o stavu lidských práv ve světěFoto:  OSN

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve středu ve svém projevu v Radě OSN pro lidská práva kritizoval Českou republiku kvůli údajné diskriminaci Romů a segregaci romských dětí ve školách. Vyzval rovněž k odškodnění násilných sterilizací převážně romských žen a k ukončení programu kastrace mužů usvědčených ze sexuálních trestných činů.

Zajd Raad Husajn v Ženevě představil svou každoroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. České republice věnoval tři věty, v nichž shrnul výtky, které vůči Praze OSN a další organizace vznesly už v minulosti. 

„V Česku jsem hluboce znepokojen diskriminací Romů a dlouhodobou segregací romských dětí ve školách, což se podle EU nezměnilo od roku 2011,“ prohlásil komisař v pasáži věnované České republice. 

„Připojuji se k výzvám k nápravě a odškodnění tisíců žen - většinou Romek spolu s dalšími, včetně žen s postižením - které byly násilně sterilizovány od 60. let minulého století do roku 2004,“ pokračoval. 

„Rovněž vyzývám k okamžitému ukončení programu chirurgických kastrací odsouzených pachatelů sexuálních trestných činů.“ 

Represivní politika vůči migrantům 

Zajd Raad Husajn kritizoval nejen stav lidských práv v zemích, jako jsou Sýrie, Barma či Venezuela, ale také represivní politiku zejména vůči migrantům ve Spojených státech a Evropě. V mnoha zemích Evropské unie podle něj nyní politice dominuje trend směrem k „rasismu, xenofobii a podněcování k nenávisti“. 

Za přitvrzení migrační politiky kritizoval například Rakousko a Maďarsko. Polsku zase vytkl soudní reformu či nový zákon, který hrozí až tříletým vězením za označování nacistických koncentračních táborů na území Polska za „polské“. 

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice