KSK centrum pomáhá lidem v tíživé životní situaci

2. prosinec 2017

Paní Dana z Ostrova u Karlových Varů se dostala do tíživé životní situace. Ze dne na den přišla o střechu nad hlavou a hrozilo jí, že jí úřady odeberou děti. Pomohlo jí KSK centrum v Karlových Varech.

„Jmenuji se Dana Nýčová a pocházím ze Slovenska.“

Jak jste se, paní Dano, dostala do České republiky?

„Kvůli tátovi, který tu od dětství bydlel. Vypátrala jsem ho a přišla jsem za ním bydlet.“

A to do Ostrova u Karlových Varů. Její otec se ale zadlužil a podepsal návrh insolvenčního řízení. Byt byl prodán v dražbě. V té době byla paní Daně velkou oporou (a stále ještě je) sociální pracovnice Eva Němejcová. Pokračuje:

„Byt byl prodán velmi rychle, dřív, než se mohla rodina paní Dany sama zabezpečit. Nový majitel bytu jim oznámil, že mají na vyklizení zhruba čtrnáct dní. Paní Dana se dostala do situace, kdy zůstala sama bez prostředků, bez financí, se třemi dětmi. V té době neměla trvalý pobyt, neměla práci a hrozilo, že jí děti budou odebrány a ona bude vyhoštěna.“

Díky zástupci školy, kam děti paní Dany chodí a bývalému vedení města Ostrov se vše obrátilo k lepšímu. Nový domov našla v holobytu jedné z ostrovských ubytoven. To, že by měla přijít o své tři děti, pro ni bylo doslova noční můrou. Na těžké období vzpomíná se slzami v očích:

„Ty čtyři měsíce na ubytovně pro mě byly hodně těžké. Musela jsem to nějak přežít. Musím říct, že mi hodně pomohli. A jsem ráda, že mi pomáhají i teď.“

Jak se tedy v současné době máte?

„Celkem dobře!“

Pracujete?

„Pracuji. Mám dobrou práci.“

Vypadáte spokojeně. Jste?

„Ano.“

Práce doma i v terénu

Sociální pracovnici Evu Němejcovou o pomoc požádal Odbor sociálně právní ochrany dětí v Ostrově. S paní Danou se zkontaktovala a do rodiny začala dojíždět pravidelně:

„Setkávám se s paní Danou v jejím bydlišti. Podle toho, jak má volno. V době, kdy jsme se potkaly poprvé, nepracovala, takže jsme se vídaly od dopoledne – jezdily jsme na úřady, měly domluvené schůzky, atd. Opravdu práce v terénu.“

Byla zapotřebí pomoct i s domácností?

„Pomáhala jsem s vyplněním žádostí třeba o dávky, vyřizovaly jsme chybějící doklady, zajistily lékaře. Děti jsem pomáhala zapojit do mimoškolních aktivit či nastavit jim určité hranice ve výchově.“

Psychologická podpora

U komplikovanějších případů, jako je i případ paní Dany, je za potřebí pomoc od psychoterapeuta. S tím v KSK centru pomáhá vedoucí sociálních pracovníků Jiří Pilař:

„Paní Dana byla psychicky velmi nestabilní právě proto, že na ni byl vyvíjen obrovský tlak z mnoha institucí a ona nutně potřebovala rychlou stabilizaci, vyznat se sama v sobě, ujasnit si svoje priority, najít svoje místo v životě. Navíc její životní příběh je poměrně těžký, prožila si nelehké chvíle. Tedy i to na ni působilo, protože to, co prožijeme, na nás perspektivně dopadá, ovlivňuje nás to celý život.“

Pane Pilaři, jak to vnímáte Vy? Když srovnáte paní Danu, kterou jste poprvé potkal s tou, kterou jste tu dnes viděl?

„Samozřejmě je to obrovský rozdíl. Paní Dana si věří, ví, co chce. Dostala se z největších životních krizí. Věnuje se dětem.“

V současné době pracovníci KSK centra do rodiny paní Dany stále docházejí na kontrolu. Jde jen o určitou míru podpory, a to jen do té doby než si bude jistá, že vše zvládne sama a že už nebude potřebovat jejich pomoc.

autor: Růžena Valková
Spustit audio