Ze života Romů3. listopadu  2019 v 10:09  

Leon Kuru: Toužím stát se kriminalistou

Součástí studia je praxe u zdravotní služby a zdravotnický kurz - Foto: Milan Kopecký

Součástí studia je praxe u zdravotní služby a zdravotnický kurzFoto: Milan Kopecký

Leon Kuru se odjakživa toužil stát kriminalistou a má k tomu dobře nakročeno. Osmnáctiletý student 3. ročníku střední školy veřejnoprávní v Třebechovicích chce v budoucnosti vyšetřovat vraždy jako kriminalista.

“Vždycky jsem se zajímal o postupy, o to, jak se případy řeší. Chtěl jsem si to zkusit a rád bych se tomu v budoucnosti věnoval. Chci se stát kriminalistou.” 

Kriminalistou v jakém oboru? 

“Chtěl bych se zaměřit na vraždy. To je můj sen.” 

Není to trochu brutální? 

“Není. Myslím si, že to je v pohodě. Nebojím se, mám na to žaludek – je to jen práce.” 

Náchodský rodák představil obory, které se na škole vyučují: 

“Kriminologie, penologie, ta je ale až ve 4. ročníku. Právo, Integrovaný záchranný systém, neboli nauka o všech bezpečnostních sborech, střelecká příprava a sebeobrana, na které se učíme různá bojová umění, a psychologie.” 

Střílet se naučí každý 

Už od 1. ročníku mají studenti výuku střelby a ta je především o dobré technice. 

“Není to zase tak těžké v případě, že máte dobrého učitele. Střílet se naučí každý, ovšem ne ze dne na den – já se pořád ještě učím. Trvalo mi dva roky, než jsem to celé pojmul.” 

Studenti absolvují několikadenní praxe se záchranáři nebo kurzy první pomoci. 

“Mám za sebou praxi u zdravotní služby a absolvoval jsem zdravotnický kurz. Letos mě čeká cvičení s URNA (Útvar rychlého nasazení).” 

Podpora rodiny, ale i nedůvěra 

Podle jeho slov ho nejbližší rodina podporuje, setkává se ale i s nedůvěrou a předsudky, že studium nedovede do zdárného konce. 

“Někdo mi věří, někdo ne. Říkají, že si najdu ženu a že školu nedodělám. Ale uvidí sami, že to dokážu. Moji blízcí mi věří a podporují mě. Na videu od Romea.tv říkám, že se chci stát policejním prezidentem, a taky že to dokážu.” 

Od spolužáků dostává Leon Kuru podporu: 

“Ve škole mě berou takového, jaký jsem. Já se nestydím za to, že jsem Rom, hrdě to o sobě hlásím. Není to o rase nebo o pleti, je to o člověku. Jak já k nim, tak oni ke mě.” 

Mladý student motivoval ke studiu na střední škole i svého bratrance. 

“Letos se na stejnou školu jako já dostal můj bratranec. Vyprávěl jsem mu o tom, jak to na ní probíhá. Také chtěl být od malička policista, hrávali jsme si spolu na ně. Zkusil to, dostal se a studuje v prvním ročníku.” 

Autor:  Rena Horvátová
Pořad: O Roma vakeren  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 20:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice