Na přijímací zkoušky se žáci připravují i v rámci doučování

24. únor 2018

Blíží se přijímací zkoušky na střední školy. Na základní školu na náměstí 28. října se vydala Silvie Čechová, aby si popovídala se žáky a jejich výchovnou poradkyní o tom, kam se hlásí, a jak je v tom škola podporuje. A letošní ročník deváťáků má skvěle našlápnuto.

Máte nějakou statistiku o tom, kam se odsud vaši žáci hlásí nejčastěji?

„Můžu říct, že nejčastěji naše děti preferují obory učňovské, tedy tříleté s výučním listem – kuchař, kadeřní, prodavač, zedník, montér suchých staveb.“

Velká část žáků této školy je z vyloučené lokality. Jak je motivujete, aby zkusili jít třeba na gymnázium nebo na jinou školu s maturitou?

„Usilujeme hodně o to, aby chodili na odborné školy s maturitou. Letos si vybírají zejména obory i pro romské žáky neobvyklé, jako je střední zdravotnická škola. Máme v současné době přijatého žáka na umělecký obor, na umělecký design a ilustraci, ekonomika, podnikání.“

„Já jsem Milan Gurecký, je mi 15 let.

Blíží se přijímačky na střední školy. Jsi z toho nervózní?

„Nervózní už nejsem, protože přijímačky už jsem dělal a jsem úspěšně přijat.“

Kam jsi přijat?

„Na uměleckou školu – grafický design a ilustrace.“

Jak ses připravoval na ty přijímačky?

„Připravoval jsem se až poslední týden, ve škole i doma.“

Mám tu vedle sebe tedy velký talent.

„Jmenuju se Květoslava Gurecká a chystám se na střední školu v ulici Charblova, obor hotelovka.“

Jsi z toho nervózní?

„Trošku mám obavy z toho, že tam něco spletu.“

A jak se připravuješ na to, abys nic nespeltla?

„Domácí příprava nebo školní doučování.“

Těšíš se na střední školu. Myslíš si, že to bude velká změna?

„Těším se tam, ale bojím se nového okolí, nových lidí.“

Všimla jsem si, že jste tady před chvílí debatovali s žáky, že se nemají bát, že do toho mají jít, i přestože nějaké problémy kvůli tomu, že jsou Romové, nastanou, že je možná nová třída hned ze začátku nevezme. Jaké si myslíte, že jsou největší problémy přechodu vašich žáků ze základní školy, kde jsou tady vlastně mezi svými, když to tak řeknu, ale potom přejdou na tu střední školu, kde budou zase tou menšinou.

„Přesně, jak to říkáte. Tady jsou mezi svými a oni se poprvé setkají s tím multisvětem, kde je prostředí jiné. Jsou tam děti, kterým se budou nějakým způsobem, nechci to říct až tak silně, ale možná i posmívat, budou ale narážet na bariéru Romství, to si řekněme na rovinu. Snažíme se ale s nimi pracovat i v rámci rodinných výchov, máme tu i dramatickou výchovu, zveme si i neziskové organizace, aby děti prošly výcvikem na procvičení právě těch osobnostních vlastností.“

Štefana Feriho posluchači O Roma Vakeren už možná znají, protože Štefan je tak trochu i herec, hrál v představení Miri fajta. Kam se hlásíš? Hlásíš se na hereckou školu?

„Právě, že ne. Budu se hlásit na zdravotnickou školu – na zdravotního asistenta. Druhá škola, tu jsem si zvolil na Purkyňově – ekonomickou, podnikání. Doma se nepřipravuju vůbec, ale pomáhají mi ale tady ve škole, různými kroužky a doučováním. Učitelé jsou také velmi vstřícní k tomu, aby nám pomáhali. Máme tu tedy jistou podporu.

V čem si myslíš, že bude střední škola jiná než základní?

„V tom, že tam bude víc lidí, že si člověk bude muset zvykat, jak říkali i někteří moji spolužáci, na nový kolektiv, že bude muset začínat odzačátku. Prostě to bude těžší.“

autor: Silvie Čechová
Spustit audio