Nelegální sterilizace na Slovensku: K napravení křivdy by mohla pomoci legislativní úprava

29. listopad 2018

Poradna pro občanská a lidská práva vyzvala letos v létě slovenskou vládu, aby vytvořila nezávislý orgán, který by vyšetřil nezákonné sterilizace romských žen. K výzvě se připojila i veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová. Více už Miroslav Strelec.

Poradna pro občanská a lidská práva v minulosti zdokumentovala případy nelegální sterilizace a výsledky vydala ve zprávě Tělo a duše před 15 lety. Více zástupkyně z mimovládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva Vanda Durbáková:

„Tehdy jsme dělali několik rozhovorů s romskými ženami v různých romských komunitách, většinou na východě Slovenska. Ženy s námi sdílely svoji zkušenost, mluvily o tom, že na nich byla provedena nucená sterilizace, resp. že nemohou mít děti. Některé z nich příčinu neplodnosti nevěděly.“

Jeden z posledních zákroků byl vykonaný roku 2002.

„My jsme mluvili asi se 140 ženami a zhruba u stovky případů jsme doložili, že se jednalo o nezákonnou sterilizaci, ke které ženy nedaly informovaný souhlas, anebo v některých případech dokonce žádný souhlas.“

Sterilizace romských žen na Slovensku trvala podle mimovládní organizace od dob komunismu více jak 20 let. Existují případy, kdy Romky podepsaly sterilizaci během porodu. O svých zkušenostech vypráví dvě z poškozených, paní Rozálie a paní Zlatice:

„Když mi to udělali, bylo mi 18 let. Zjistila jsem to až za pět let, když přišly právničky a řekly mi, co mi udělali.“

„Čekala jsem deset let na to, abych mohla mít dítě … a přitom jsem ho mít nemohla, protože mi to bez mého souhlasu znemožnili.“

Žaloby jsou obtížně využitelné

Romským ženám, které se staly obětmi nezákonné sterilizace, by k vyrovnání se se s důsledky této křivdy mohla pomoci právní úprava. I když v posledních letech došlo v legislativní rovině k posunu ve vztahu k předcházení protiprávních sterilizací, ombudsmanka upozorňuje, že faktem dále zůstává, že současný vnitrostátní právní řád dnes neumožňuje poškozeným ženám dosáhnout účinné nápravy. Jedinou možností je podání občansko-právní žaloby. To by však v mnoha případech bylo pro ženy, které utrpěly újmu na svých právech, jen obtížně využitelné. Pokračuje veřejná ochránkyně lidských práv Mária Patakyová:

„Věřím, že pozice ochránkyně lidských práv ve vztahu k podání, které jsme z poradny dostali, bude mít dostatečnou sílu a že dokáže zapadnout do komplexu opatření, která musíme jako společnost v oblasti marginalizovaných romských komunit ještě vykonat k tomu. Potřebujeme ukázat, že opravdu myslíme vážně ochranu hodnot, které máme v naší ústavě uvedeny.“

Konkrétní kroky by měly vycházet ze zkušeností z jiných zemí, jako například ze Švédska, Švýcarska nebo Norska, které se s praxí nezákonných sterilizací žen z etnických menšin či zdravotně znevýhodněných osob vyrovnávali v minulosti. Za protiprávní sterilizace Slovensko už přes 15 let kritizují mezinárodní organizace. Nejnovější legislativa ale ženy před nezákonným zákrokem chrání. Více mluvčí Ministerstva spravedlnosti Zuzana Drobová:

„Současný právní rámec poskytuje obětem nezákonných sterilizací odškodnění a to přes individuální soudní řízení. Výbor ministrů Rady Evropy potvrdil, že všechna opatření – ať už individuální nebo všeobecná – byla ve Slovenské republice zatím dostačující.“

autor: mst
Spustit audio