Nízkoprahové zařízení v České Třebové se věnuje hlavně romským dětem

30. prosinec 2017

V České Třebové už několik let funguje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Nezisková organizace Naděje ho provozuje na tamním sídlišti Borek, kde bydlí převážně Romové. Díky tomu jsou klienty nízkoprahového zařízení v drtivé většině romské děti. Více v příspěvku Barbory Soukupové:

„Nízkoprahové zařízení je určené pro děti od šesti do osmnácti let. Děti, zejména ze sídliště Borek, v něm mohou trávit smysluplně svůj čas,“ říká Pavlína Břeňová, pracovnice nízkoprahového zařízení, a pokračuje:

„Nabízíme volnočasové aktivity, doučování, poradenství. Hodně za námi chodí děti s osobními problémy.“

Jaké volnočasové aktivity s dětmi děláte?

„Máme několik kroužků, například hru na kytaru, hru na bicí nástroje, rytmiku pro malé děti. Nabízíme výtvarné a pracovní činnosti.“

Chodí k vám hodně romské děti?

„Řekla bych, že tak z 98 procent se jedná o romské děti.“

Platí, že pokud s nimi provozujete nějaké hudební kroužky, jsou pro hudbu nadané?

„Je to tak. Mají v sobě hodně temperamentu a správnou živočišnost. Hra na hudební nástroje je pro ně naprosto úžasná alternativa.“

S jakými problémy za vámi děti chodí?

V rámci prevence kriminality organizace pořádá s dětmi řadu výletů

„Týká se to často vztahů v rozvrácených rodinách, potom problémy s dospívání a předčasný sexuální život. Občas řešíme zanedbání ze strany rodičů, záškoláctví i potíže ve škole s dětmi z majority.“

S čím se děti ve školách setkávají?

„Buď je to odmítání kvůli romskému původu, často to jsou konfliktní vztahy. Tím, že romské děti jsou trochu temperamentnější, bývají časté i konflikty s učiteli.“

Jak často mají děti problémy kvůli tomu, že jsou Romové?

„Řekla bych, že poslední dobou těch problematických vztahů ubývá, ale zhruba každé druhé až třetí dítě přijde s tím, že nějaký ten problém má.“

Jaké akce nízkoprahové centrum během roku pořádá?

„V rámci prevence kriminality máme několik výjezdů po celé republice. Pořádáme výlety, setkání, jezdíme do jiných nízkoprahových zařízení.“

Jak výlety souvisí s prevencí kriminality?

„Snažíme se s dětmi vyjet do většího města nějakým hromadným prostředkem tak, aby byly trochu zodpovědné samy za sebe. Jezdíme do Brna, do Prahy, ve všední dny. Snažíme se chodit na frekventovaná místa, aby děti měly co nejširší kontakt s majoritou, byly zodpovědnější a zažily běžné rodinné cestování, protože naše děti s rodiči na výlety vůbec nejezdí.“

Chystáte s dětmi nějaký program na Vánoce?

Přípravy na Vánoce

„Trávíme s dětmi adventní čas. Protože jsme křesťanská organizace, tak se jim snažíme vysvětlit, o čem Vánoce vůbec jsou a hodně apelujeme i na tradiční romské Vánoce, protože ty se trochu z povědomí vytrácejí. Oprašujeme romské tradice, aby si vyzkoušely, jak žili jejich předkové.“

Řekla byste mi něco o romských vánočních tradicích?

„Romská rodina se schází stejně jako česká rodina, jen je kladen velký důraz na to, aby byla rodina co nejširší.“

Napadá Vás nějaký zvyk, nebo něco co se týče výzdoby, hudby…?

„Řekla bych, že ne. Ale mají jeden specifický zvyk, a to že dávají zesnulým za okno na parapet jídlo při štědrovečerní večeři.“

autor: SOB
Spustit audio