Novela zákona o státní sociální podpoře přinesla řadu změn a výhod

20. leden 2018

Změny v rodičovském příspěvku přinesla novela zákona o státním sociální podpoře. Kolegyně Rena Horváthová zašla za Renatou Patkaňovou, ověřovatelkou dávek v hmotné nouzi na úřadu práce Prahy 2 a zeptala se jí, jak je to nově s přídavkem na dítě nebo s přídavkem rodičovského příspěvku:

„Nastala změna ve výši přídavku na dítě, ale pouze u osob, které mají příjem ze zaměstnání, podpory v nezaměstnanosti nebo z pěstounské dávky. Částka tohoto výdělku musí být větší, než je částka životního minima pro jednotlivce, což je 3410 Kč. V takovém případě se pak přídavek na dítě zvyšuje o 300 Kč,“ říká Renata Patkaňová a vysvětluje další novinky o výši přídavku na dítě. Prozrazuje, že se započítávají příjmy celé domácnosti, ve které dítě žije, resp. příjmy všech společně posuzovaných osob. A to každé tři měsíce:

„Donedávna se dokládaly příjmy jednou ročně, teď to musí být každé tři měsíce. Tzn., že v dubnu musíte dokládat příjmy za březen, únor a leden.“

Změny v rodičovském příspěvku

Oproti přídavku na dítě je u rodičovského příspěvku daleko více změn. Ty se projevily především u jeho čerpání. Podle nových pravidel bude možné příspěvek vyčerpat už během šesti měsíců nebo si navýšit fixní měsíční částku.

„Celková částka je 220 tisíc korun. Maximálně ji můžete vybírat čtyři roky. Pokud matka nastoupila na rodičovskou dovolenou a měla příjmy ze zaměstnání, může si určit, že bude rodičovský příspěvek pobírat kratší dobu. To se odvíjí od jejího vyměřovacího základu mateřské dovolené. V případě, že měla vysoký základ, může rodičovský příspěvek pobírat třeba jen šest měsíců. Její příjem ze zaměstnání by ale musel být přibližně 80 tisíc hrubého. Díky základu se ale může stát, že bude maminka pobírat rodičovský příspěvek jenom rok a půl.“

Pokud žena před porodem studovala, nebo byla nezaměstnaná, měla jasně definované čerpání rodičovského příspěvku. Odteď i tyto matky mají možnost si délku čerpání upravovat:

„Maminky, které byly před nástupem na mateřskou bez zaměstnání nebo studovaly, musely do roku 2017 rodičovský příspěvek pobírat čtyři roky s tím, že prvních devět měsíců měly nárok na 7600 Kč a pak se jim to snížilo na 3800 Kč. Teď nastala změna v tom, že si i tyto maminky mohou stanovit, že budou pobírat po celou dobu rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč, což vychází na dva a půl roku a pak že nastoupí do zaměstnání. Je to určitě lepší, než necelé tři roky pobírat 3.800 Kč.“

Přilepší si i rodiny s vícerčaty

Největší změna nastala jednoznačně pro rodiče dvojčat a vícerčat. Ty jistě uvítají zvýšení rodičovského příspěvku o celých 110 tisíc korun.

„Pokud se vám narodí dvojčata nebo vícerčata, tak se rodičovský příspěvek navyšuje z 220 tisíc na 330 tisíc korun. Platí to i pro maminky, kterým se dvojčata či vícerčata narodila již v roce 2017. Změna se týká i měsíčního navýšení rodičovského příspěvku – zatímco v roce 2017 byl maximální limit 11.500 Kč, teď to může být až 17.250 Kč.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio