Ze života Romů8. února  2018 v 13:31  

Oni je do plynu. My je do škol! ROMEA zveřejnila výsledky kampaně

Besedy v Teplicích se zúčastnili i její významní iniciátoři a dárci - Ivan Gabal, Patrik Zandl, Tomáš Kraus, Anna Šabatová, Marcela Prokůpková, Pavel Vodseďálek, Martin Mata a Michael Kocáb. - Foto:  ROMEA, o. s.

Besedy v Teplicích se zúčastnili i její významní iniciátoři a dárci - Ivan Gabal, Patrik Zandl, Tomáš Kraus, Anna Šabatová, Marcela Prokůpková, Pavel Vodseďálek, Martin Mata a Michael Kocáb.Foto:  ROMEA, o. s.

Ve středu 7. února proběhla v Teplicích tisková konference, na které zástupci organizace ROMEA zveřejnili výsledky kampaně Oni je do plynu. My je do škol! Ta byla reakcí na nenávistné komentáře, které se objevily na sociálních sítí poté, co teplická základní škola zveřejnila fotografii dětí z první třídy. Ty většinou pocházejí z arabských, romských a vietnamských rodin:

V úvodu středečního setkání poděkoval ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý všem, kteří se akce zúčastnili a podpořili ji. Následně pak předal ředitelce školy v Plynárenské ulici certifikát v hodnotě 225 000 Kč. 

„Částka je polovinou částky, kterou jsme vybrali v rámci kampaně, kterou jsme spustili v říjnu 2017, a která běžela do konce roku. Tato polovina vybrané částky půjde škole a druhá polovina půjde na náš stipendijní program pro romské studenty, vysokoškoláky a středoškoláky, kterým organizace ROMEA poskytuje pomoc od roku 2016,“ přiblížil Ryšavý.  

Kampaň finančně podpořilo 774 dárců. Jak uvedla ředitelka teplické školy Marcela Prokůpková, vybrané peníze budou použity na materiální vybavení školy, na podporu dalšího vzdělávání žáků, jejich přípravu na přechod na střední školy nebo na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Zvláštní poděkování pak vyslovila podnikateli a publicistovi Patriku Zandlovi, který rovněž uspořádal ve prospěch školy veřejnou sbírku. 

„Já jsem ajťák, takže čekám, že o svět kolem nás se starají spíše politici, a když se tohle stalo, tak jsem čekal, že se politici vyjádří v tom smyslu, že takhle se chovat nemůžeme. Nicméně bylo těsně po volbách, takže ti, co už vyhráli, ti už nic říkat asi nemuseli, ti, co prohráli, těm už to bylo asi trošku jedno, takže po týdnu čekání, kdy se za nás postaví ti, které jsme volili, jsme usoudili, že tedy asi nikdo a s pár přáteli jsme udělali sbírku,“ přiblížil Zandl. Velká část jeho sbírky se sešla v bitcoinech a vybraná částka se vyšplhala na 590 000 Kč. 

Autor:  Barbora Němcová
Pořad: O Roma vakeren  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 20:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice