Pět let od policejního zásahu v romské osadě v Moldavě nad Bodvou stále nebyla vyvozena trestně-právní odpovědnost policistů. Ze zbitých Romů se naopak stali pachatelé

10. červenec 2018
V Moldavě nad Bodvou proběhla před pěti lety policejní akce, ze které nebyla dosud vyvozeny trestně-právní odpovědnost policistů

V úterý 19. června uplynulo 5 let, od policejní razie v osadě na ulici Budulovská ve slovenském městě Moldava nad Bodvou. Vyšetřování zásahu nebylo důsledné a nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvození trestně-právní odpovědnosti vůči příslušníkům policie, kteří zásah naplánovali a zúčastnli se ho. Ze zbitých Romů se naopak stali pachatelé. Vyšetřovatel šest z nich obvinil, dva už i odsoudil za křivou výpověď, bez toho, aniž by vůbec mluvili před soudcem. Další podrobnosti přináší Miroslav Strelec.

První konflikt v osadě Budulovská nastal v den konání kulturní akce. Po první policejní hlídce, která přišla v sobotu v noci zařídit ztišení zvuku, přišla druhá, hodinu po půlnoci, když se už balila aparatura. Jeden z policistů měl údajně napadnout jednoho z klientů bez udání důvodu. Lidé začali házet kameny na policisty i na auto.

Exministr vnitra Robert Kaliňák: „Minimálně nebyly uposlechnuté pokyny a výzvy policie, takže minimálně zákon o policejním sboru.“

Následující středu vtrhli do osady policejní zakuklenci ve vícero autech. Vypadalo to, jako by někoho hledali. Podle místních Romů byla akce odvetou policie za víkendový incident. Takhle si pamatovali na policejní brutalitu:

„Ani jsme nebyli doma. A rozbili nám dveře.“

„Igor má všude modřiny. Nemohl ani pohnout rukou. A krvácel. Byly zavřené dveře. I tak našli vnuka a zbili ho tam.“

„Bylo jim jedno, jestli to jsou děti, nebo ne. Prásk. Bum. Gestapáci.“

„Ženy. Všechno. I nevinné lidi. Nevinné.“

Obyvatelka Moldavy nad Bodvou Nikola Horváthová si pamatuje na podobné policejní akce, nikdy předtím však neměly náznak brutality: „Viděli jsme, jak měli vymlácená okna a rozbité dveře. Děti za mnou chodily, i devítileté, a měly na sobě stopy po obušcích.“

Do akce bylo nasazených 63 policistů pořádkové, dopravní a kriminální policie. Celkem zadrželi a předvedli 15 osob – osm pro zjištění totožnosti, pět z důvodu zdokumentování přestupku a dvě po podezření z trestného činu útoku na veřejného činitele.

Lenka Čejková a Martin Vavrinčík z neziskové organizace ETP Slovensko zpochybnili oprávněnost takového zásahu:

„Obyvatelé nám řekli, že tam nebyl aktivní odpor vůči policistům. Byli tak překvapení a šokovaní, že se nezmohli na nic aktivního,“ říká Lenka Čejková.

„Skutečnost, že inspekce nenašla žádná pochybení a nezohlednila více důkazů, nemůžeme nechat bez povšimnutí,“ upřesňuje Martin Vavrinčík.

Policejní inspekce ministerstva vnitra případ uzavřela s tím, že všechno bylo v pořádku a policisté postupovali přiměřeně. Policie, dle slov jejího, dnes už bývalého, policejního prezidenta Tibora Gašpara odmítá jakékoli informace o úrajné brutalitě policistů nebo jakékoliv spojování zákroku s předešlým útokem romských osadníků na policejní hlídku: „Donucovací prostředky, které byly použity v souladu se zákonem, byly použity jen vůči těm osobám, které tyto výzvy nerespektovaly.“

Policejní razii zpochybnila i zpráva dnes už bývalé veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcové, která zjistila, že neexistoval legitimní důvod pro akci. A zároveň konstatovala porušení základní práv vícero osob: „Taková akce je nepřípustná z hlediska dodržování základních lidských práv, ani pátrací, ani preventivní, ani na obnovení veřejného pořádku, neboť neprokázali, že byl předtím porušený.“

Bezprostředně po akci bylo ze strany vícero osob podáno pět trestních oznámení. Ačkoliv byl nejdřív prošetřován zákrok policejních zakuklenců, po čtyřech letech od policejního zásahu se karta obrátila a obvinění čelilo šest obyvatel osady. Na krku mají paragraf křivého obvinění.

Mluvčí krajské prokuratury Košice Milan Filičko: „Při výsleších uváděli nepravdy, a to v postavení svědků a poškozených. A křivě obvinili příslušníky policejního sboru z fyzického násilí.“

Koalice nevládních organizací i pět let po policejní represivně-pátrací akci v romské osadě v Moldavě nad Bodvou upozorňuje na nespravedlnost a pochybnosti ve vyšetřování razie a v případu obžaloby zbitých obětí.

Kamila Gunišová z Amnesty International Slovensko: „Žádáme okamžité zastavení obvinění vůči Romům a Romce, kteří byli v podstatě obětí policejního násilí.“

autor: mst
Spustit audio