Při vyšetřování vidím hlavně člověka, ne pachatele, říká policista Jan Kudry

22. únor 2019

Jan Kudry je 35 letý Rom pocházející z Postoloprt. Před čtyřmi lety obhájil disertační práci na fakultě Univerzity Karlovy. Již 12 let působí u policie, v současné době jako vyšetřovatel služby Kriminální policie a vyšetřování v Berouně.

„Policie pro mě byla výzvou už na střední škole. Já jsem na základce skoro propadal, a když jsem učitelce v sedmé třídě řekl, že chci být policistou, řekla mi, že musím mít střední školu. Teprve v té době jsem začal uvažovat, co to vlastně střední škola je, co pro to musím udělat. Začal jsem se opravdu snažit, učit se a na střední jsem se bez problému dostal.“

Honza Kudry se po střední škole rozhodl pro Vysokou školu zemědělskou, ale nakonec u něj zvítězila speciální pedagogika.

„Lákala mě učitelská profese. Asi tak, jak se mění dětské vize - ne každý, kdo chtěl být popelářem, je popelářem. Já jsem chtěl být policistou a nakonec jím jsem.“

U policie začínal v Praze. Od týmu, který má na starosti kapsáře se postupně vypracoval k těm, kteří se věnují potírání distribuce drog.

„Pak jsem byl na mravnostním, hodně jsme třeba chodili do vykřičených domů. Dělal jsem dětskou kriminalitu, ať páchanou na mládeži nebo páchanou mládeží. Nebýt mé kolegyně, tak bych to nezvládl. Každé usnesení po mě četla, když jsem vyslýchal, odcházela do jiné místnosti a volala mi, na co bych se měl ještě zeptat. Zkrátka mi dělala průvodkyni, protože člověk se toho musí naučit strašně moc. Až potom, co jsem přišel do Berouna, v roce 2010, jsem se dostal do týmu, se kterým děláme drogy.“

Snažím se lidem pomáhat

Honza prozrazuje, že během jeho policejní praxe pro něj byla nejnáročnější dětská kriminalita.

„Především je to hodně náročné na zpracování. Jsou tam rodiče, je tam OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí), probační a mediační služba, která do řízení zasahuje a musí se k tomu zvát. Každý papír se předává pěti lidem, tedy je to opravdu náročné na administraci spisu. V současné době také stíhám mladistvé, nebo děti pro drogovou trestnou činnost, takže stejně se mi to prolíná.“

Mladý vyšetřovatel vystudoval speciální pedagogiku. Dnes externě vyučuje na Svatojánské koleji ve Svatém Janu pod Skalou. Pedagogický obor mu ale dveře k policii neotevřel:

„V jiném sektoru by to asi šlo, ale u policie, na těch nejvyšších místech, většinou stačí magisterské vzdělání a odsloužená léta. Obojí splňuji, mám ale úplně jiné ambice. Momentálně jsem v terénu, vyšetřuji, baví mě to a nechci se zavřít třeba na policejní prezidium a pracovat více s papírama než s lidmi. Mě baví práce s lidmi. Já do práce přenáším ten sociální kontext, vidím před sebou člověka, není to vyloženě jen pachatel. Snažím se s lidmi pracovat trochu jinak, pomáhám jim, i když se to kolikrát obrátilo proti mně.“

Spustit audio