Projekt domovník – preventista má ve vyloučených lokalitách Vysokého Mýta dobré výsledky

5. červenec 2018
Vysoké Mýto je jedním z měst, ve kterých funguje projekt domovníka - preventisty

Vysoké Mýto je jedním z devíti měst, která se zapojila do celostátního pilotního projektu s názvem „Domovník – preventista, účinný nástroj sociálního začleňování“, který vyhlásilo ministerstvo vnitra. Ve dvou vyloučených lokalitách s asi 250 obyvateli tam tedy od zimy působí domovník, který dohlíží na pořádek v daných oblastech. Vy teď uslyšíte, jaký má vliv na obou místech a jak vypadá jeho pracovní den.

„Domovník – preventista, když ráno vstane, musí projít svou lokalitu, musí zjistit, zda-li přes noc náhodou nedošlo k nějakému poškození,“ říká vysokomýtský strážník Petr Burian, který dělá domovníkovi mentora.

„V zimním období nebude nejdříve prohlížet, co je poškozené, ale samozřejmě vezme lopatu, shrne sníh a připraví cesty tak, aby mohli ráno odejít dospělí do zaměstnání a děti do školy a aby se jim při tom nic nestalo. Dále dohlíží na celý areál, co se týče čistoty – vnitřní vchody, sklepy i půdy. Dřív se totiž stávalo, že všude zůstávaly položené starý nábytek, staré skříně a ledničky a také staré železo připravené. Tam došlo k velkému zlepšení. Domnívám se, že v tuto chvíli tyto problémy v obou lokalitách nejsou.“

Domovník tráví celý pracovní den jenom v rizikových oblastech, a posiluje tak tým asistentů prevence kriminality.

„Protože jejich teritoriem je celé město Vysoké Mýto, kde oni pracují, a nemohli se samozřejmě zaměřit jen na vyloučené lokality, které tu máme. Jsou dvě. Je to ulice Husova, kde je blok několikavchodových domů, a potom na ulici Čapkovská, což je dům, dá se říct, že je to spíš městská ubytovna.“

V obou místech bydlí převážně romští obyvatelé a často je tam problém s poškozováním městského majetku. Domovník ma za úkol zajistit, aby se to nestávalo, zároveň má na starosti drobné údržbářské práce.

„Když zjistí, že nestvítí nějaké světlo nebo je rozbitá žárovka, jeho povinností je to vyměnit. Co se týče dalších věcí, pak bude řešit i drobný únik vody, odvzdušňování radiátorů v zimě, občas může na žádost někoho z bytů pomoct se svým nářadím, protože třeba lidé nebudou mít nářadí, které bude potřeba, a náš domovník bude do budoucna vybaven velmi kvalitním nářadím.“

Na tuto pozici město vybralo pana Andreje Ferka, který v jedné z daných vyloučených lokalit bydlí. To bylo také podmínkou výběrového řízení. Dalším kritériem byla praxe v technickém oboru, kterou Andrej Ferko také má.

„Pracoval jsem asi pět let v technických službách, poté mě propustili. Byl jsem rok na úřadu práce a sháněl jsem si práci. Dozvěděl jsem se o tom, že bude konkurz na tuhle práci. Bylo to vyvěšené tady u nás na Husově. Přihlásil jsem se a vybrali mě.“

Andrej Ferko zná, podle strážníka Petra Buriana, dobře obě dvě oblasti.

„On v lokalitě Čapkovská dlouhou dobu bydlel, než se přestěhoval do lokality Husova. Co se týče lokalit, budov i lidí, kteří tam bydlí, má velice dobré znalosti. A je to komunikativní člověk.“

Za několik měsíců, co domovník – preventista v ulicích Husova a Čapkovská působí, se prý situace v obou sociálně vyloučených lokalitách zlepšila.

„Začalo se tam více dbát na pořádek, lépe se nám kontrolovala i migrace lidí, rozbité věci a škody. A dalo se lépe reagovat na to, když byla potřeba rychlých nutných oprav, nebo i dlouhodobě připravených oprav. Jedna z věcí, která se panu Ferkovi podařila, bylo se s městským bytovým družstem dohodnout a realizovat výměnu svítídel v celé lokalitě Husova za ledková světla, což znamená samozřejmě úsporu. A za další, neztrácejí se žárovky, které se dříve ztrácely, což přineslo další úspory.“

Domovník má zatím zaměstnání do konce příštího roku. Když se osvědčí, mohlo by ministerstvo vnitra platit za jeho činnost i v dalších letech.

autor: SOB
Spustit audio