Studium v hlavním městě má řadu benefitů, říká Tereza Heková z Chomutova

15. únor 2019

Tereza Heková pochází z Chomutova, kde vystudovala střední školu zaměřenou na státní správu. Pro stejný obor se rozhodla i na vysoké škole. Dnes studuje magisterský obor na prestižním CEVRO Institutu a současně pracuje na projektech, které vyvracejí hoaxy týkající se Romů.

„Už od střední školy jsem věděla, že studovat chci a že to chci dotáhnout, co nejdál to půjde. Magister mi otevře dveře k dalším pracovním možnostem. Po absolvování školy bych mohla pracovat v celé řadě státních institucí, např. na městských částech, na úřadě vlády, nebo ve státní sféře.“

Tereza Heková má jako jediná ve své rodině vysokoškolské vzdělání.

„Já mám dva sourozence. Rodiče nás všechny vedli k tomu, abychom měli ukončené vzdělání. Sourozenci mají výuční list, rodiče je nenutili k dalšímu studiu. Nenutili vlastně ani mě, já se sama chtěla vzdělávat dál.“

Odjet sama do Prahy a začít od nuly nebylo pro studentku jednoduché. Po dvou letech se odstěhovala z koleje a vedle školy začala i pracovat. Nejdříve v bankovnictví, poté v neziskovém sektoru.

„Když jsem přijela z Chomutova, žila jsem první dva roky na koleji na Strahově. Pak jsem se konečně přestěhovala do bytu. Samozřejmě, že to pro mě bylo těžký. Přišla jsem do úplně cizího prostředí, neměla jsem tady žádnou pomocnou ruku, ani známého. Jediní lidé, se kterými jsem byla v kontaktu, byli ve škole nebo na koleji.“

Život v hlavním městě

Škola a život v hlavním městě přinášejí podle Terezy Hekové samé benefity.

„Já jsem už od střední školy věděla, že chci jít do Prahy. Zároveň jsem věděla, že v tom bude určitě riziko. Zase pokud bych ale zůstala v Chomutově, uplatnila bych se maximálně v nějaké fabrice, což jsem nechtěla. Chtěla jsem lepší uplatnění. Někomu to samozřejmě nevadí, je v té práci spokojený, ale já jsem chtěla víc.“

Ten, kdo by se chtěl jednou věnovat státní správě, se musí vybavit i jazykovými dovednostmi.

„Mladí Romové, kteří by chtěli nastoupit na stejnou školu jako já, se mohou těšit na spoustu věcných konferencí, zajímavých přednášek z politologie, veřejné správy, práva v obchodních vztazích, atd. Studenti by samozřejmě měli umět základy anglického jazyka, popřípadě německého jazyka. Škola pochopitelně dělá vlastní kurzy angličtiny nebo třeba španělštiny. Kurzem španělštiny jsem prošla i já.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio