Vepřín v Letech do konce roku zbourají. Firma Agpi předala areál státu

Památník v Letech u Písku - Foto: Barbora Němcová

Památník v Letech u PískuFoto: Barbora Němcová

Firma Agpi v úterý předala zástupcům státu vepřín v Letech na Písecku, který stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Areál převzali zástupci Muzea romské kultury. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové bude vepřín do konce roku zbourán. Na místě vznikne památník romského holokaustu.

Zástupci muzea převzali areál a podepsali předávací protokoly. Na dveřích jsou vyměněné zámky a na vratech cedule s nápisem Areál spravuje Muzeum romské kultury.„Nyní jsme zde zahájili ostrahu objektu, která bude nepřetržitá včetně hlídacích psů. Spolupráce s firmou Agpi na předávání byla velmi dobrá, a i díky tomu, že areál je připraven k likvidaci, budou následné kroky probíhat dobře," řekla novinářům na místě Horváthová. 

Nejdříve se uskuteční za 1,5 milionu archeologický průzkum místa, do konce června by měl být hotový. Demolice vepřína vyjde odhadem na 110 milionů. „Předpokládáme, že bude hotová do konce letošního roku," podotkla Horváthová. 

Během letních prázdnin chce pak muzeum stanovit kritéria výtvarně-architektonické soutěže na podobu budoucího pietního místa a návštěvnického centra.
„Máme představu, že by došlo k oddělení pietní části. V areálu bývalého vepřína by pak bylo návštěvnické centrum s nějakou expozicí,“ popsala Horváthová možnou podobu památníku. 

Stát jedná o podpoře pro stavbu památníku z takzvaných norských fondů ve výši milion eur, v přepočtu asi 25 milionů korun. 

Peníze dostane firma po částech 

Peníze za prodej dostane Agpi po částech. Do 16. dubna obdrží 80 procent z kupní ceny 450,8 milionu korun, deset procent získá do 30 dnů od úterního předání areálu a zbylých deset procent, až se vyklidí kejda, což může být až na konci léta. 

Vepřín v Letech u Písku - Foto: Barbora Němcová

Vepřín v Letech u PískuFoto: Barbora Němcová

„Ve smlouvě se s tím předem počítalo. Jarní období je nevyzpytatelné a ne všechna kejda se může uplatnit,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti Agpi Jan Čech. 

Podle smlouvy se státem ji musí Agpi vyvézt do konce září. Peníze z prodeje areálu chce firma se 100 zaměstnanci investovat do rozšíření jiných výrob. Nový, stejně velký vepřín firma nepostaví, řekl v úterý prohlásil Čech. 

„Je to věc technická, protože se procházely všechny věci, které jsou předmětem smlouvy. Není to žádná slavnostní záležitost, ale technikálie nutná k dokončení převodu," zhodnotil místopředseda představenstva společnosti Agpi předání areálu. 

Vyklízení vepřína v Letech. Poslední prasata odsud odvezli 14. března 2018 - Foto: Matěj Vodička

Vyklízení vepřína v Letech. Poslední prasata odsud odvezli 14. března 2018Foto: Matěj Vodička

 

13 tisíc prasat 

Firma Agpi odvezla z vepřína v Letech posledních 330 prasat 14. března. Ve 13 halách bylo 13 tisíc prasat, firma zvířata postupně vozila na jatka masokombinátů. 

Horváthová v úterý řekla, že v areálu bývalého vepřína by mělo být návštěvnické centrum s expozicí, s vystavenými archeologickými nálezy a přednáškovým sálem pro školy a skupinové výpravy. O podobě památníku se bude diskutovat i 25. dubna na veřejné besedě v obci Lety. 

Vyklízení vepřína v Letech. Poslední prasata odsud odvezli 14. března 2018 - Foto: Matěj Vodička

Vyklízení vepřína v Letech. Poslední prasata odsud odvezli 14. března 2018Foto: Matěj Vodička

Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let. Památník romského holokaustu by mohl zahrnovat repliku původního baráku, alej nebo mohylu s křížem. 

Akcionáři Agpi loni na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Proti usnesení valné hromady ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích minoritní akcionář firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína. 

Nové články v rubrice