3. srpna  2013 v 12:50  rubrika: Rozhlasový rok

Setkání s Annou Hostomskou 1958 a 1982

Diskuse na I. celostátní programové konferenci Čs. rozhlasu 12.1.1949. Předseda ÚRO A. Zápotocký ( první vlevo), vedle něj generální ředitel rozhlasu K. Stahl, uprostřed A. Hostomská, první zprava programový ředitel M. Očadlík - Foto:  Archiv ČRo

Diskuse na I. celostátní programové konferenci Čs. rozhlasu 12.1.1949. Předseda ÚRO A. Zápotocký ( první vlevo), vedle něj generální ředitel rozhlasu K. Stahl, uprostřed A. Hostomská, první zprava programový ředitel M. OčadlíkFoto:  Archiv ČRo

Anna Hostomská patřila k prvním rozhlasovým popularizátorům klasické hudby – na jejích pořadech o hudbě a opeře zvlášť, podávaných jasnou a srozumitelnou formou, vyrostl nejeden pozdější milovník a znalec opery.

Do rozhlasu nastoupila už v roce 1929 jako tajemnice hudebního oddělení, redaktorkou hudebního vysílání se stala o 9 let později. Za dobu svého působení připravila několik tisíc pořadů, které dokumentovaly její velký všeobecný přehled a znalost světové i naší hudby. Byla nejen redaktorkou, autorkou, překladatelkou a hudební režisérkou, ale velmi často i průvodkyní svých pořadů. Podle jedné statistiky jen v pořadu „Co máte nejraději“ nabídla za 10 let vysílání 1400 úryvků z 320 oper od 140 skladatelů.I když je nutné oprostit se od řady tendenčních a zkreslených výroků, poplatných době jejich vzniku, v málokteré klasické hudbymilovné domácnosti dodnes chybí její Opera – průvodce operní tvorbou nebo Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby. 

Připomeňme si nezaměnitelný projev Anny Hostomské nejprve v záznamu z roku 1958, kdy – při příležitosti 35 let zahájení rozhlasového vysílání u nás – vzpomněla na své začátky. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas