RSS

Co je to RSS?

Jirka Malina (jirkam) , Vladislav Kulhavý  
RSS
RSS  

RSS (Really Simple Syndication) se stalo v posledních letech internetovou klasikou pro aktuální sledování nových článků na oblíbených webových serverech. RSS je speciální export ve formátu XML s předem definovanou sadou informací, které přesně popisují aktuální články, lze jej načítat ve speciálních programech nebo případně zobrazovat na jiných webových stránkách. 

V podstatě jde o službu, která umožňuje průběžně sledovat novinky z vybraných oblastí webových stránek. Záleží samozřejmě na provozovateli webové prezentace, jak si vše nadefinuje. U jednoduchých stránek může stačit jediný RSS kanál, u rozsáhlejších pak má každý tematický okruh svůj vlastní RSS kanál, takže odběratel si může vyzobávat přesně to, co ho zajímá. K přístupu k požadovaným informacím se používají speciální prohlížeče, do nichž si uživatel zadá adresu příslušného RSS kanálu. Kromě toho ale tyto prohlížeče už bývají součástí některých mailových klientů. Tato technologie navíc umožňuje přebírání oficiálních informací přímo z webových serverů a třeba následné automatické zobrazení takovýchto přehledů na vlastních stránkách. Můžete si tak kupříkladu vytvořit web, na němž se budete věnovat třeba kultuře a kromě vlastních článků budete přebírat ještě přehled podobně zaměřených statí z řady různých dalších serverů.

Během roku 2005 Český rozhlas připravil speciální RSS exporty, které nabízejí audio soubory z projektu Rádio na přání. Tomuto projektu se celosvětově říká podcasting a všechny důležité informace najdete na url www.rozhlas.cz/podcast.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: RSS
v rubrice: Info

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas