Nosorožci jsou v naší ZOO jako doma a daří se i těm, které jsme vyslali "do světa"

V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě nosorožce dvourohého - Foto: Jana Myslivečková

V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě nosorožce dvourohéhoFoto: Jana Myslivečková

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na celém světě. O tom, že se jim u nás dobře žije, svědčí radostná událost z 30. září 2011. Toho dne odpoledne se narodilo v pořadí již 37. královédvorské mládě nosorožce dvourohého (černého).

Je to sameček a patří už do čtvrté generace dvourohých nosorožců narozených v královédvorské ZOO. Má mladé rodiče, pro něž je rodičovství premiérou. Jeho maminkou je samice Maisha, která se v ZOO vůr Králové narodila 21. prosince 2007 a tátou se prvně stal samec Davu, narozený 19. února 2006 v německém Krefeldu. Přestože oba teprve sbírají první zkušenosti s výchovou mláděte, vedou si výborně a jejich malý roztomilý nezbeda denně přibírá asi jeden kilogram. 

Mládě nosorožce dvourohého v ZOO Dvůr Králové nad Labem, které se tu narodilo 30. září 2011, se má čile k světu - říká zoolog Pavel Moucha.
 

 

ZOO Dvůr Králové nad Labem - nosorožčí mládě

Vložit na svůj web

V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě nosorožce dvourohého - Foto: Jana Myslivečková

V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě nosorožce dvourohéhoFoto: Jana Myslivečková

Další skvělá zpráva přišla z Tanzanie. Deborah porodila své první mládě! 

V Národním parku Mkomazi, kam v květnu 2009 odcestovala trojice našich mladých nosorožců dvourohých, máme také přírustek. Samice Deborah se stala poprvé matkou, otcem je královédvorský rodák Jamie, oběma je také necelých sedm let. Radost je to veliká, protože oba rodiče byli již pátou generací nosorožců narozených v zajetí a jejich první potomek přišel na svět v divočině – v zemi svých předků. 

Všichni očekávali s velkým napětím, jak se bude našim nosorožcům odchovaným v ZOO v divočině v Tanzanii líbit. Jak se ukázalo, aklimatizovali se velice rychle a poprvé se pářili již měsíc po příletu do Afriky. Nosorožci jsou březí 15 až 16 měsíců, to znamená, že Deborah zabřezla již v červnu 2010, tedy asi rok po příchodu do Mkomazi. 

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na celém světě. Ve své historii rozmnožila tři druhy těchto vzácných savců. Nejvíce se zde narodilo nosorožců dvourohých, neboli černých a to 37 zvířat, dále 9 nosorožců tuponosých a 3 nosorožci indičtí. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976 a za dalších 35 let se narodilo již 49 mláďat, z toho 18 samic a 31 samců. Dvourohé nosorožce královédvorská ZOO rozmnožuje jako jediná v ČR a jako jediná na světě již v páté generaci. 

Autor:  Jana Myslivečková, Romana Pacáková  (pac)

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas