Nosorožci3. února  2015 v 09:30  

Umělé rozmnožení poslední šancí pro vymírající bílé nosorožce...

Nosorožci bílí severní v Keni - Foto: Jan Stejskal

Nosorožci bílí severní v KeniFoto: Jan Stejskal

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem se spolu se zahraničními experty pokusí zachránit vymírající severní bílé nosorožce umělým rozmnožením. Šlo by o takzvaný embryotransfer. V laboratoři by se spojily vajíčko a spermie a embryo by pak odnosila samice jižního bílého nosorožce.

U nosorožců jde ale o nevyzkoušenou metodu, podle ředitele ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemysla Rabase tak cesta k výsledku může trvat i několik let. Na světě žije posledních pět nosorožců severních bílých, kteří tak patří k nejohroženějším savcům současnosti. 

O dalším osudu nosorožců jednali na konci ledna zástupci královédvorské ZOO s dalšími experty přímo v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde žijí tři nosorožci z této zoo už pět let. 

Web Safari - okno do světa zvířat

"Řešení embryotransferem je strategickým rozhodnutím, které jsme chtěli," uvedl vedoucí zahraničních projektů královédvorské ZOO Jan Stejskal. 

Nosorožci bílí severní v Keni - Foto: Jan Stejskal

K výzkumu odebírání vajíček a embryotransferu využijí zoologové samice jižních bílých nosorožců. 

"Když by to bylo u jižních nosorožců zvládnuté, mohli bychom se pustit do využití cenného materiálu severních bílých nosorožců," řekl Rabas. 

Vajíčka k embryotransferu by zoologové chtěli získat od dvou samic žijících v Ol Pejetě. 

Nosorožci bílí severní v Keni - Foto: Jan Stejskal

Nosorožci bílí severní v KeniFoto: Jan Stejskal

Důležité bude podle Rabase i vyvinutí metody pro bezpečné uložení vajíček zamražením pro budoucí pokusy. Naděje na záchranu nemusí být podle Rabase velká. "Považujeme ale za zásadní to nevzdávat," dodal Rabas. 

ZOO Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy se na konci ledna na společném jednání s dalšími experty v Keni dohodly, že se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních (jinak též bílých) v Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce. 

Čtěte také: Unikát v ZOO Dvůr Králové: Dvě mláďata nosorožců během 17 hodin!
Žije už jen pět nosorožců bílých severních - v zajetí!
Dovedete si představit koupelnu pro nosorožce?
Vyšetření nosorožců v Africe má svá rizika

„Šance samic Nájin a Fatu donosit mládě jsou v současnosti mizivé. Odebrání vajíček by nám v budoucnu mohlo pomoci získat hned několik vzájemně geneticky vzdálených jedinců," uvedl Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové. 

Nosorožci bílí severní v Keni - Foto: Jan Stejskal

Nosorožci bílí severní v KeniFoto: Jan Stejskal

ZOO Dvůr Králové a Ol Pejeta ve spolupráci s IZW Berlín a dalšími experty v oblasti asistované reprodukce připraví program, jehož cílem bude odebrání a následné bezpečné uložení oocytů ze samic Nájin a Fatu, které jsou v Ol Pejetě, a také vyvinutí postupu pro vytvoření embrya v laboratorních podmínkách a jeho následné vložení do samice jižního bílého nosorožce. 

Dvorská ZOO je jedinou zahradou, kde se severní bílé nosorožce podařilo rozmnožit, poslední mládě se však narodilo v roce 2000. 

Kvůli zvýšení šancí na úspěšný odchov mláďat se ZOO v letech 2006 a 2007 pokoušela o jejich umělou inseminaci. V roce 2009 pak poslala čtyři severní bílé nosorožce do Keni v naději, že prostředí blízké jejich původní oblasti výskytu vnese do skupiny potřebný nový impuls a povede k březosti samic. 

Ačkoli se některých původních cílů přesunu nosorožců do Afriky podařilo dosáhnout, například samice Fatu byla poprvé pářena až v Keni a všem zvířatům se zlepšila tělesná kondice, k zabřeznutí samic nedošlo. 


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková, Kateřina Kohoutová
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas