Nosorožci2. února  2015 v 15:30  

Unikát v ZOO Dvůr Králové: Dvě mláďata nosorožců během 17 hodin!

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožce - Foto: Lukáš Pavlačík

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožceFoto: Lukáš Pavlačík

Mimořádného úspěchu dosáhla ZOO ve Dvoře Králové. V neděli 25. ledna 2015 se tu narodilo 40. mládě nosorožce dvourohého (jinak též černého - Diceros bicornis michaeli). Ještě než si ale stačili ošetřovatelé trochu vydechnout, narodilo se mládě s pořadovým číslem 41. Samičku z prvního porodu doplnil sameček.

„ZOO Dvůr Králové sice patří mezi špičku v chovu nosorožců, dvě mláďata během sedmnácti hodin jsme tady ale ještě neměli a asi jen tak znova mít nebudeme," uvedl zoolog Jiří Hrubý. „Vše začalo před zhruba čtrnácti měsíci připouštěním samců, což je vždy náročná a nevyzpytatelná práce. Poté následuje dlouhá doba čekání. První možné termíny porodů byly už v půlce prosince, respektive na konci roku, takže nám obě samice připravily řadu bezesných nocí. Důležité je však především to, že obě zvládly porod dobře a mláďata jsou v pořádku." 

Web Safari - okno do světa zvířat

Ošetřovatelé měli obavy především u samice Jessi, která odchovala už šest mláďat. V roce 2012 ale bohužel porodila svého sedmého potomka mrtvého a po těžkém porodu měla zdravotní problémy. 

 

ZOO Dvůr Králové patří mezi špičku v chovu nosorožců, dvě nosorožčí mláďata během sedmnácti hodin tady ale ještě neměli.

Vložit na svůj web

Tentokrát naštěstí vše dopadlo dobře a Jessi v pondělí 26. ledna 2015 brzy ráno přivedla na svět své osmé mládě, zdravého samečka. Stala se tím nejstarší samicí, která v historii chovu nosorožců černých v ZOO Dvůr Králové porodila - 8. prosince 2014 jí bylo 30 let. Otcem mláděte je samec Baringo (*3. 12. 1992 Port Lympne). 

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožce - Foto: Lukáš Pavlačík

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožce - Foto: Lukáš Pavlačík

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožceFoto: Lukáš Pavlačík

Už v neděli 25. ledna se matkou stala Maisha (*21. 12. 2005 v ZOO DK), otcem jejího mláděte je samec Mweru (*12. 9. 1996 v Port Lympne). Maisha se o svou dceru vzorně stará, stejně jako dříve o prvorozeného samečka Manyho. 

Osudy starších mláďat obou samic jsou úzce spojeny s úsilím o vytvoření populace nosorožců dvourohých v národním parku Mkomazi v Tanzánii. Jessino páté mládě, sameček Jamie, odcestoval do Mkomazi v roce 2009 a se samicí Deborah tam zplodil již dvě mláďata. 

Čtěte také: Pomůže nosorožcům v Africe spálení rohoviny v České republice?
Obrovský úspěch: Nosorožcům ze ZOO Dvůr Králové se v Africe narodilo další mládě
ZOO Dvůr Králové vrátí dalšího vzácného nosorožce do Afriky!
Pomůže nejvzácnější nosorožec v Evropě při umělé reprodukci?
V ZOO Dvůr Králové nad Labem spálí svou nosorožčí rohovinu!
Ve Dvoře Králové demonstrativně spálili rohovinu, na podporu nosorožců

Maishino první mládě, sameček Many, chodí v současné době do výběhu s dvouletou samicí Eliškou, která by měla do Mkomazi odcestovat na podzim letošního roku. Cestu Elišky do Tanzanie může veřejnost podpořit darem na konto WILDLIFE (číslo: 264350610/0300), které je určeno pro ochranářské projekty ZOO Dvůr Králové. 

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožce - Foto: Lukáš Pavlačík

Zoo Dvůr Králové - mládě nosorožceFoto: Lukáš Pavlačík

Dvorská ZOO patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě. Nejvíce se zde narodilo nosorožců dvourohých, dále 5 nosorožců tuponosých severních, 3 nosorožci tuponosí jižní, 1 kříženec tuponosého severního a jižního a 3 nosorožci indičtí. První nosorožec přišel ve Dvoře Králové na svět v roce 1976 a do současnosti se tu narodilo už 53 mláďat. 

Dvourohé nosorožce královédvorská ZOO rozmnožuje jako jediná v ČR. Jejich východní poddruh je přitom ohrožený vyhynutím, ve volné přírodě jich zbývá jen přibližně 700. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková, Kateřina Kohoutová
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas