24. května  2010  rubrika: Příbuzní

Březost a péče o mláďata

Samice s mládětem - Foto:  Digital vision

Samice s mládětemFoto:  Digital vision

Menstruační cyklus je u orangutaních samic dlouhý 29 až 32 dní, a menstruace trvá 3-4 dny. Období březosti je přibližně 8,5 měsíců (235-265 dní). Většinou se rodí jedno mládě, které váží asi 1,5 kg. Dvojčata jsou vzácností. Mláďata jsou kojena do tří let, v sedmi letech se osamostatňují, ovšem i poté mohou v blízkosti matky zůstávat.

Orangutani mají nejdelší dětství ze všech velkých lidoopů a orangutanice bývají nesmírně pečlivými matkami. Mláďata jsou po narození velmi křehká a bezmocná, matek se přidržují nejprve za srst na břiše, posléze na zádech, a zvládnou to dokonce i tehdy, když jejich matka přeskakuje z větve na větev. S matkou zůstává mládě nejméně tři roky, během kterých je nejen kojeno, ale i bedlivě střeženo, drží se své matky, ať jde kamkoliv. 

Orangutaní mládě - Foto:  Wikipedia

Orangutaní mláděFoto:  Wikipedia

Později, když je mládě dost silné, může následovat matku při pohybu pralesem a také samostatně šplhat po stromech, což zdaleka není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá - pohyb ve větvích vyžaduje trénink a praxi. Plně se osamostatní až v 7 letech. Úplné dospělosti dosahují orangutaní samci ve věku deseti let, samice ve dvanácti letech, do 15 let se však nemusí zapojit do reprodukce. 

Malý orangutan - Foto:  ZOO Dvůr Králové

Malý orangutanFoto:  ZOO Dvůr Králové

Další mládě může mít samice po tom, co odkojila první, ovšem většinou je to ještě později, až první potomek dosáhne určitého stupně samostatnosti, přibližně po 4 až 6 letech. Orangutaní matka tak zvládne za svůj život odchovat pouze zhruba 4 až 5 mláďat. Tempo rozmnožování je z tohoto důvodu velice pomalé, což také přispívá ke zranitelnosti obou druhů. 

Samice orangutanů jsou velmi trpělivé a tolerantní matky, svým potomkům dovolí téměř vše a minimálně je omezují. Dlouhé dětství pomáhá mláďatům, aby od matek poznala vše potřebné pro přežití v pralese. Protože je orangutan individualista, musí si sám umět poradit se vším a v přírodě se musí spolehnout jen sám na sebe. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas