30. května  2010  rubrika: Příbuzní

Chov orangutanů v Zoo Dvůr Králové

Samec Elmar - Foto: Zuzana Šmejkalová

Samec ElmarFoto: Zuzana Šmejkalová

V Zoo Dvůr Králové chovají tato vzácná zvířata od roku 1984 a o úspěšnosti chovu svědčí již 6 odchovaných mláďat (z toho 4 u matky a 2 uměle). V současné době tu najdeme pět zástupců druhu orangutana bornejského (Pongo pygmaeus), z nichž bezesporu největší zájem návštěvníků budí minulý rok narozená malá Tessa.

Samec Elmar se narodil 28. 10. 1974 v Zoo Aalborg v Dánsku a do Zoo Dvůr Králové přišel v roce 1995. Mezitím byl ale ještě v holandské Zoo Rhenen a v Zoo Hamburg. Ve Dvoře Králové měl Elmar své oblíbené partnerky, z nichž zde momentálně zůstala samice Bernardine / Zanet, česky zvaná Žaneta. S touto samicí, která se narodila 19. 6. 1976 v holandské Zoo Ouwehand a je u nás od roku 1984, zplodil Elmar čtyři potomky. Nejmladší z nich, čtyřletý sameček Besar, se narodil 8. 2. 2005 a zatím stále pobývá s matkou v zoo. Dále je v Zoo Dvůr Králové nová orangutaní samička Satu, která přicestovala z anglické Zoo Twycross a narodila se 31. 8. 1999. Do zoo byla dovezena 13. 2. 2009. Nejnovějším přírůstkem do královédvorské skupiny orangutanů se stala orangutaní holčička Tessa. Narodila se 13. listopadu 2010 a jejími rodiči jsou také Žaneta s Elmarem. 

K dalším potomkům Žanety a Elmara patří sameček Batu, který se v Zoo Dvůr Králové narodil 8. 8. 1999. V listopadu 2008 odcestoval do zoologické zahrady v Novosibirsku. Přesun mladého samce byl doporučen komisí EEP (Evropských záchovných programů), v zájmu vytvoření nové, geneticky významné linie orangutanů bornejských v Novosibirsku. Zatím zde bude žít v mládenecké skupině stejně starých samců. Jeho starší sestra Nona se narodila v roce 1995. 

Donedávna jste mohli vidět ve Dvoře Králové Elmara se samicemi Žanetou a Donou. Dona, geneticky velmi cenné zvíře, pocházela z divoké přírody. Byla jako mládě v roce 1980 nelegálně odchycena na Borneu a o rok později se dostala do zoo v Madridu. Zde byla odchována uměle, takže jí chyběl strach z lidí a naopak se mnohému z lidských činností během svého růstu naučila.
 

Dona přišla do Dvora Králové v roce 1991. V roce 1993 byl u Dony zaznamenán potrat. Na její další mládě čekali do roku 1995, kdy v dubnu porodila po velmi těžkém porodu samičku. O mládě se starala, to však bylo slabé a po 11 dnech uhynulo. Příčinou úhynu byla hlavně nedostatečná výživa od matky. Z dalších narozených mláďat (Dahi, *1998, Bonna, *2002, Raya, *2005) byl úspěšně odchován jen Dahi, i když i on s velkými obtížemi, protože i tentokrát Dona neměla mléko a na 8 měsíců byl Dahi krmen uměle. Poté ho ale Dona bez problémů přijala a starala se o něj. Dnes žije Dahi v madridské zoo. Protože ve Dvoře již Dona neměla mnoho nadějí na další zabřeznutí, byla v únoru 2009 poslána do Zoo Chester za novým ženichem. Bohužel zde v květnu 2009 zemřela. 

Chov orangutanů v dvorské zoo prošel poměrně komplikovaným vývojem a těžkostmi při odchovu mláďat. O to větší radost přineslo ošetřovatelům narození malé Tessy, naděje je upírána i na nově příchozí Satu, zda se jí podaří s Elmarem nejen zabřeznout, ale mládě také odchovat. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas