30. května  2010  rubrika: Příbuzní

Elmar

Elmar je mohutný dospělý samec s typickým hrdelním a lícními vaky, které mu dodávají vzhled poněkud obtloustlého Budhy. Ovšem zdání klame, Emar je stále plný síly, skvěle šplhá a pohybuje se po zemi. Narodil se 28. října 1974 v zoo v Aalborgu (Dánsko), do ZOO Dvůr Králové přišel v roce 1992 z nizozemské zoo v Rhenen.

Elmar je statný, rozpětí jeho předních končetin je 290 cm. Má tmavě rezavou dlouhou srst. Je to skutečný orangutaní samec, protože je nejraději sám, tak jak je tomu v přírodě. Chce mít svůj "klídek", svůj pravidelný režim a nechce být nikým a ničím vyrušován. Zajímá ho pochopitelně jídlo, pití, popř. samice, ale vzhledem ke svému stáří (je to pětatřicátník) to se samicemi už tolik nepřehání. Ovšem nová mladá samička Satu jej dokázala vyvést z rovnováhy a s chutí se s ní pářil. 

Je hodný, rozvážný, své ošetřovatelky poslouchá a je moc rád, když se mu věnují a povídají si s ním. Je také šikovný a když nechce jít samice domů z výběhu, dostane Elmar od ošetřovatelek pokyn "Podej Žandu" nebo "Podej Satu" a Elmar donutí samici, aby přešla, kam je potřeba. Vždy ale touží po pochvale a pochopitelně po něčem dobrém na zub - musí být přeci odměněn! Miluje banány, hroznové víno, dále různé hadry, dřevitou vlnu - to si pak ustele, zakryje se a je moc spokojený. 

Vyloženě nemá rád cizí osoby (zvláště mužského pohlaví) a když přijdou opraváři něco spravit, to se zlobí a dokáže pěkně "houknout", což mu umožňuje jeho hrdelní vak - zvuk je silný a pěkně rezonuje na dálku. Zrovna tak, ne-li více, nemá rád našeho pana veterináře, MVDr. Váhalu. Ten mu samozřejmě nikdy nic neudělal, ale je vysoký, měří 197 cm, tak možná to je důvodem Elmarovy nevraživosti. Elmar svůj projev nelibosti dokáže dát najevo také tak, že z něho vychází poměrně velmi neformovaný trus (jak to jen napsat slušně), je to ale i projev nervozity. To potom mají "radost" naše ošetřovatelky, když jim takto přidělává práci. 

On je ale prostě takový a máme ho rádi! V naší zoo zplodil se samicí Žanetou pět potomků, se samicí Donou jednoho samečka. 

Autor:  Zdeňka Jeřábková
 

Na stejné téma

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas