17. června  2010  rubrika: Příbuzní

Jak složitý je chov orangutanů?

Ilustrační foto - Foto:  ZOO Dvůr Králové

Ilustrační fotoFoto:  ZOO Dvůr Králové

Jak je zajištěna kvalita chovu? Potřebují orangutani bornejští a sumaterští, žijící v zajetí, odlišnou péči? Na otázky redaktorky Tamary Urválkové odpovídala zooložka Zdeňka Jeřábková.

 

Jakým způsobem je kontrolována kvalita péče o zvířata chovaná v zoo? S redaktorkou Tamarou Urválkovou hovoří ing. Zdeňka

Vložit na svůj web

Jakým způsobem je kontrolována kvalita péče o chovaná zvířata, například ze strany koordinátora chovu?
Kontroly vyloženě neprobíhají. Ale pochopitelně jsme zařazeni do Evropského chovného programu, takže komise, která je složená z lidí z celé Evropy a také já se jejích zasedání zúčastňuji, občas řeší stížnosti, že někde není chov úplně v pořádku. Komisař do příslušné zoo jede a na místě se přesvědčí, jak to skutečně vypadá. 

Nicméně, když vstupujete do Evropského chovného programu, musíte mít všechny potřebné požadavky již splněné, musíte zajistit odpovídající standard zoologické zahrady celkově, abyste vůbec byli přijati do programu. Tedy už samotný vstup je náročný. Každý rok se setkává komise, která se zabývá orangutany, a na podzimním plenárním zasedání jsou již zastoupeny i ostatní zoologické zahrady, které vznášejí různé požadavky, že by měli zájem o toho kterého konkrétního orangutana. Komise se sejde, vezme v potaz genetiku zvířat, jak je zoologická zahrada velká, kolik mláďat už odchovala aj. Pak se rozhodne de facto hlasováním, kam které zvíře půjde. Je to velmi přísný výběr, genetické podmínky jsou posuzovány na prvním místě, protože celosvětový chov je založen na malém počtu zvířat, a je potřeba, aby v případě páření měli co nejmenší koeficient příbuznosti. 

Je nějaký rozdíl v chovu orangutanů bornejských a sumaterských, nebo je to velmi podobné?
V tom moc velký rozdíl není, oba dva druhy zvířat žijí v poměrně stejných podmínkách. Odlišují se vzhledově a také se uvádí, že obecně jsou samci sumaterských orangutanů mírnější povahy, ti bornejští jsou hrubšího zrna. Dokážou být na ostatní členy své „skupiny“ hrubší a používat hrubou sílu, nedokážou se tak ovládnout. Ale v chovu žádný rozdíl není. Oba druhy potřebují pečlivý výběr a přípravu výběhů a ubikací, vše musí být bytelné, aby s tím orangutani nemohli hnout, v tom jsou oba druhy stejné.
 

 

Potřebují orangutani bornejští a sumaterští, žijící v zajetí, odlišnou péči? Hovoří zooložka Zdeňka Jeřábková.

Vložit na svůj web

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas