30. května  2010  rubrika: Příbuzní

Nový pavilon pro orangutany

Nový pavilon pro orangutany - Foto: Khalil Baalbaki

Nový pavilon pro orangutanyFoto: Khalil Baalbaki

Vzhledem k tomu, že Zoo Dvůr Králové úspěšně množí orangutany bornejské (Pongo pygmaeus) a také v rámci zatraktivnění expozice pavilonu "Ptačí svět", jsme se rozhodli vytvořit pro naše orangutany novou expozici a celý pavilon pozměnit. Navíc starý pavilon lidoopů z roku 1984 již dosluhuje, bylo nutné rozdělit chov orangutanů a chov dalších lidoopů, goril a šimpanzů. Posledně jmenovaní dva zástupci lidoopů budou mít také svůj pavilon zásadně přestavěn.

Prostory pro naše orangutany (samce Elmara, samice Žanetu a Satu a malého Besara) byly vytvořeny v jedné z hal Ptačího světa, kde vznikla velká expozice o ploše cca 200 m2, prosklená, o výšce 7 metrů. Návštěvníci mohou tyto fascinující lidoopy, kteří v přírodě obývají vrchní patra tropických deštných lesů na Borneu, zhlédnout ve dvou úrovních. Byla zde vybudována lávka ve výšce zhruba 3 metrů, kde prosklenými tabulemi mohou být orangutani sledováni při pohybu ve větvích, na vysokých parkosech, na lanech i sítích nahrazujících jim hnízda, která si v přírodě staví. Jsou zde také umístěny houpací kmeny, které mohou orangutanům simulovat pohyb větví v pralese, ve kterých se pohybují a přemisťují se ručkováním z větve na větev tzv. brachiací. 

V přízemí je vidět do expozice, kde mají orangutani umístěn "krmný automat", což je zařízení pro využití enrichmentu v rámci obohacení prostředí. Automat je tvořen vrchním dávkovačem, odkud vypadávají různé druhy krmení (granule, oříšky, rozinky), které po průhledných poličkách s otvory mohou propadávat několik pater až dolů. Orangutan dostane klacík a musí krmení posunovat až ke kýženému vypadnutí a odměna za vynaložené úsilí ve formě granulí, rozinek či oříšků je na světě. 

V této velké expozici je simulováno přírodní prostředí. Na zemi je vrstva borky (borová kůra), jsou zde živé stromy, dále palandy z přírodního materiálu, kmeny apod. Vrchní část prostoru je zakryta kovovou sítí bránící úniku zvířat, střecha pavilonu je průsvitná (z materiálu makrolom) - zajišťuje dostatek světla, je zde také instalován systém automatického větrání a mlžení, který zabezpečuje vysokou vlhkost vzduchu, kterou tito lidoopi potřebují ke svému životu. 

Nový pavilon pro orangutany - Foto: Khalil Baalbaki

Nový pavilon pro orangutanyFoto: Khalil Baalbaki

Součástí velké expozice je také vnitřní menší prostor, který bude sloužit pro oddělování zvířat (např. samce) nebo může být využit např. pro umělý odchov mláďat - vše budou moci sledovat návštěvníci zoo. Vnitřní manipulační prostor je rozdělen do několika komunikačních boxů, které slouží jednak pro přehánění zvířat, vypouštění do výběhů, kontrole zdravotního stavu, komunikaci s ošetřovateli nebo k separaci nového jedince. Je zde také váha zabudovaná v podlaze, což umožňuje orangutany kdykoliv zvážit. 

Další vnitřní prostory, které navazují na zázemí orangutanů, tvoří zázemí pro ošetřovatele, vybavené vším potřebným včetně monitorovacího zařízení, které ošetřovatelům umožňuje mít orangutany neustále pod dohledem. 

Na vnitřní prostor pro orangutany budou navazovat 3 venkovní výběhy, resp. voliéry, které budou zhotoveny ze skel a strop bude kryt ocelovou sítí bránící úniku zvířat (v minulosti nám "akční samice" Dona využila vybavení tehdejšího výběhu orangutanů a pomocí ulomené větve překonala vysokou zeď s elektrickým ohradníkem). Ocelová síť umožní orangutanům daleko lepší využití celého prostoru výběhu včetně možnosti lezení ve výškách. Výběhy budou dva menší, o plochách: 60 m2 a 100 m2 a výšce 6 metrů, a jeden výběh velký o ploše 350 m2, s výškou 8 metrů. Výběhy budou opět vybaveny kmeny, parkosy, lany a sítěmi tak, aby měli orangutani dostatek předmětů pro lezení, houpání i ručkování. 

Autor:  Zdeňka Jeřábková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas