18. prosince  2009  rubrika: Příbuzní

Poptávka po palmovém oleji ničí indonéské lesy

Plantáž palmy olejné na Borneu - Foto: Stanislav Lhota

Plantáž palmy olejné na BorneuFoto: Stanislav Lhota

Oblasti centrální Sumatry vypadají jako scéna z nějakého apokalyptického filmu. Tam kde byl ještě nedávno svěží tropický deštný les, rozprostírají se nekonečné šedavé plochy, z nichž tu a tam trčí zkroucené pahýly často ještě doutnajících kmenů. Tuto měsíční krajinu kříží jen dokonale rovné zavlažovací kanály. Vše je připraveno pro výsadbu palem olejných.

V supermarketech po celém světě najdeme celou řadu výrobků obsahujících palmový olej - ať už se jedná o cukrovinky, margaríny či kosmetiku. Je dnes velký problém vůbec najít produkty bez obsahu palmového oleje, velmi často totiž bývá jeho použití zamaskováno obecnou zmínkou na etiketě, že výrobek obsahuje rostlinný olej. 

Pralesy všude na světě dlouhodobě ustupují zemědělské výrobě, ale rozmach palmových plantáží na ostrovech Velkých Sund v posledních letech nabírá šílené tempo. Palmový olej má všestranné využití, poptávka po něm vzrůstá. Má výjimečné vlastnosti a proto je výrobci velmi ceněn zejména jako surovina pro potravinářský i kosmetický průmysl. Palmy olejné rychle rostou a poskytují vysoké výnosy. Není divu, že se Malajsie a Indonésie snaží uspokojit celosvětovou potřebu palmového oleje - v současnosti ho produkují 40 milionů tun ročně. 

Tady býval prales - palmové plantáže na Borneu - Foto: Stanislav Lhota

Tady býval prales - palmové plantáže na BorneuFoto: Stanislav Lhota

Přitom rozmach zpracování palmového oleje nepřináší místním lidem žádné výhody. V roce 2008 byla publikována mezinárodní enviromentální organizací Friends of the Earth a indonéskými organizacemi bojujícími za lidská práva LifeMosaic a SawitWatch studie nazvaná Mizející půda. Podle ní je v Indonésii 60 až 90 milionů lidí přímo závislých na lesích. Lesní plochy se však kvůli společnostem zabývajícím se výrobou palmového oleje zmenšují. Výroba palmového oleje ovlivňuje životní prostředí domorodých obyvatel i v dalších směrech. Prostředí je například v hojné míře znečišťováno pesticidy a umělými hnojivy. Výrobní proces také zanechává některé vesnice bez pitné vody. "Dříve soběstačné komunity se zadlužují a dostávají se do situace, kdy musejí bojovat o zajištění výživy či vzdělání. Zároveň s mizejícími lesy a divokým životem v nich se vytrácí i tradiční indonéské zvyky a kultura." 

Plody palmy olejné - Foto:  Tornasole,  Wikipedia

Plody palmy olejnéFoto:  Tornasole, Wikipedia

Nekontrolovatelná likvidace pralesů a rozvoj průmyslové výrovy způsobují, že je tato oblast třetím největším zdrojem skleníkových plynů na světě. Již 85% původních pralesů Sumatry zmizelo. A s nimi postupně mizí rostlinné a živočišné druhy, které jsou na pralesní ekosystém vázány. Nesmíme promarnit poslední šanci, kdy je ještě možné je zachránit. Někteří velcí světoví výrobci si uvědomují vážnost situace. Možné řešení poskytuje cesta udržitelného rozvoje produkce palmového oleje. Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) je mezinárodní asociací, která spojuje pěstitele a zpracovatele palmového oleje a také ochranářské skupiny a která se snaží hledat způsoby udržitelného produkce této komodity. Kritické hlasy, například ze strany Greenpeace, upozorňují na to, že standardy RSPO jsou příliš krotké a nedostačují pro kontrolu jejích členů. V tuto chvíli jsou jen tři až čtyři procenta z celkového objemu vyrobeného palmového oleje ověřena RSPO. Organizace ale předpokládá, že objem kontrolované produkce v příštím roce zdvojnásobí. 

Svým uvážlivým nákupováním můžeme podpořit snahy o záchranu tropických deštných lesů a jejich obyvatel. Každý z nás může věnovat více pozornosti volbě zboží, zde platí více než jinde, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. Ne, nejsme tak bohatí, každým dnem se připravujeme o kousek nenahraditelného domova. 

Více na:
Palm oil production devastating Sumatran forests, CNN, Arwa Damon
Losing Ground - The human rights impacts of oil palm plantation expansion in Indonesia
Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)  

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas