24. května  2010  rubrika: Příbuzní

Projekty na záchranu orangutanů

Matka s mládětem - Foto: flickr.com

Matka s mládětemFoto: flickr.com

Hlavní ochranářská centra v Indonésii existují v rámci národních parků a velkých rezervací - Tanjung Puting (centrální Borneo), Kutai (východní Borneo), Gunung Palung (západní Borneo), Bukit Lawang v Gunung Leuser N.P. na hranicích Acehu a Severní Sumatry.

V Malajsii jsou orangutani chráněni zejména v Semengoh Wildlife Centre a Matang Wildlife Centre v Sarawaku, důležitá záchranná stanice leží poblíž Sandakanu v Sabahu (Sepilok Orang Utan Sanctuary). 

Primární ochranářskou práci zajišťují záchranné stanice pro orangutaní sirotky - mláďata zabitých dospělců, která se stala předmětem obchodu a která se úřadům podařilo zabavit. Počátkem roku 2004 bylo například v Thajsku zabaveno kolem 100 orangutanů z Bornea, 50 jich bylo vráceno na ostrov zpět v roce 2006. Stanice se snaží o návrat těchto zvířat do volné přírody. Není to zdaleka proces jednoduchý. 

O záchranu orangutanů usiluje několik významných ochranářských organizací. Zaměřují se nejen na boj proti nezákonnému kácení tropických pralesů a příčinám, jež k negativnímu vývoji vedou, současně s tím se ale snaží vytvářet udržitelné ekonomické alternativy pro komunity žijící v okolí přirozeného výskytu orangutanů. Tím potlačují samotné příčiny pytláctví a rabování lesů. Podstatnou součástí jejich snah je i zapojení místních obyvatel do aktivní ochrany orangutanů přímo v národních parcích. 

Dominantní orangutaní samec poblíž výzkumného tábora Leakey Camp, n.p. Tanjung Puting - Foto: flickr.com   ,  bjornman

Dominantní orangutaní samec poblíž výzkumného tábora Leakey Camp, n.p. Tanjung PutingFoto: flickr.com , bjornman

Na ochraně se významnou měrou podílejí mezinárodní kampaně, informující veřejnost o vážné situaci v níž se populace orangutanů a vůbec celý jejich přirozený domov nachází. Tlak mezinárodní veřejnosti pomalu iniciuje zkvalitnění ochranářské legislativy. Stejně podstatná je také osvětová a vzdělávací práce, spolu s ní mnohé organizace rozvíjejí také výzkumné projekty. 

Za všechny jmenujme alespoň některé. Orangutan Foundation International (OFI) pracuje na výzkumu a ochraně živočichů a deštného tropického lesa a je také vzdělávací institucí. Byla založena Dr. Biruté Marijou Galdikasovou, jednou z nejlepších světových odbornic na orangutany, a Dr. Gary Shapiro v roce 1986. OFI provozuje výzkumný Camp Leakey v národním parku Tanjung Puting, dále spravuje Orangutan Care Centrum and Quarantine Facility v Pangkalan Bun, kde žije asi 200 orangutanů, a podílí se na provozu Lamandau Nature Reserve, kde jsou uzdravení orangutani navraceni zpět do přírody. OFI je partnerem Orangutan Conservation Forum, což je konsorcium skupin bojujících za ochranu orangutanů v Indonésii. Dalším významným krokem OFI bylo v roce 1998, založení Orangutan Care Centre v centrálním Kalimantanu, projekt vznikl s podporou ministerstva lesnictví. Poskytuje ochranu, lékařské ošetření a návrat zabavených orangutanů. Centrum doplňuje práci dalších středisek na Borneu a na Sumatře, jimž se podařilo od roku 1971 navrátit do přírody skoro 1000 orangutaních sirotků. Přesto však je třeba zdůraznit, že navrácená zvířata nemohou nikdy plně nahradit divoce žijící orangutaní populace. 

Orangutan Health Project (OHP) je prvním projektem svého druhu určeným pro primáty. Snaží se určit a zároveň zajistit ekologické podmínky a další specifika nutná pro uchování zdravé populace orangutanů v Indonésii. Zaměřuje se nejen na výzkum, ale také na ochranu a vzdělávání. 

OHP je světově ojedinělým dlouhodobým a stále probíhajícím projektem studujícím zdraví orangutanů. Vychází z toho, že se podařilo shromáždit hodně informací o chování orangutanů, ale naše znalosti o zdraví orangutaních populací a o tom, jakým způsobem bojují s nemocemi, jsou ještě stále velmi omezené. Současné výzkumy velkých primátů v Africe ukazují, že umějí používat "bylinnou léčbu" - určité rostliny využívají v boji proti parazitárním nemocem, některé jim poskytují úlevu při gastrointestinálních obtížích aj. 

Orangutaní mládě - Foto: flickr.com

Orangutaní mláděFoto: flickr.com

Vzhledem k obrovskému ohrožení orangutanů ve volné přírodě je důležité zjistit, jaké používají léčitelské metody, které jim pomáhají udržet si zdraví, rozmnožovat se a vůbec přežít. Získané poznatky najdou uplatnění v programech, které umožňují návrat orangutanů chovaných v zajetí a kdy je nutné je před návratem naučit, jak pečovat o své zdraví - nemají totiž zkušenosti svých rodičů. 

Současné statistiky uvádějí děsivé odhady likvidace mnohých rostlinných druhů - na celém světě ročně ztratíme minimálně 20 000 druhů rostlin. Projekt se snaží ukázat význam jednotlivých rostlin v pralese, nejen s přihlédnutím k potřebám orangutanů, ale i pro využití v humánní medicíně. Výzkumné středisko OHP se nachází poblíž vesnice Bukit Lawang, asi 80 km od Medanu, hlavního města Severní Sumatry. Místo zároveň leží na okraji národního parku Gunung Leuser, který je největším chráněným systémem tropického deštného lesa v jihovýchodní Asii a je domovem jedné z největším orangutaních populací. Dlouhodobý projekt vede česká veterinární lékařka a zároveň odbornice na tropické choroby Ivona Foitová

Kinabatangan Orangutan Conservation Projekt (KOCP). Tento projekt, založený v roce 1998, probíhá v Sabahu, v Malajsii a klade si za cíl dosažení dlouhodobé životaschopnosti místní populace orangutanů. 

Gunung Palung Orangutan Conservation Program (GPOCP) byl vytvořen na ochranu orangutanů žijících volně v přírodě v NP Gunung Palung na západním Borneu před negativními vlivy lidské činnosti. V rámci programu funguje mnoho rozmanitých iniciativ, tak aby se současně řešily všechny vážné problémy, které způsobují kritické ohrožení orangutanů. 

Ústřední myšlenkou organizace Orangutan conservancy je, že nestačí jediný projekt na záchranu orangutanů před vyhubením. Zaštiťuje proto hned několik různých terénních projektů, jak na Borneu, tak na Sumatře. 

Borneo Orangutan Survival Foundation (BOS) je indonéská nevládní nezisková organizace zaměřená na ochranu orangutanů a jejich přírodního prostředí, jejím cílem je budování spoluzodpovědnosti místních lidí. 

Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) je velký projekt, který v sobě spojuje práci několika organizací včetně Frankfurtské zoologické společnosti. SOCP spravuje záchrannou stanici orangutanů poblíž Medanu a středisko pro reintrodukci v národním parku Bukit Tigapuluh, provincie Jambi. Pracuje na programu ochrany v pralesích Batang Toru Forest v oblasti Tapanuli v Severní Sumatře a ve třech hlavních oblastech na západním pobřeží Acehu. 

Iniciativa OUREI - The Orang Utan Republik Education Initiative si klade za cíl šíření povědomí o ohrožených orangutanech. Většina volně žijících orangutanů se nachází v Indonésii. Pro jejich záchranu je tedy nutné, aby Indonésané věděli o jedinečnosti orangutanů, nezbytnosti jejich přirozeného životního prostředí, o nutnosti jejich právní ochrany a následcích jejich nelegálního nákupu, prodeje a držení. V neposlední řadě je nutné, aby sami Indonésané považovali orangutany a další divoké tvory za bohatství hodné ochrany. OREI se toho snaží dosáhnout vzdělávacími a osvětovými programy, které vedou sami Indonésané. Ovlivňují tak celou společnost ve snaze zajistit dlouhodobé přežití orangutanů. 

Zároveň je potřeba, aby i lidé mimo země, kde se orangutani vyskytují, lépe pochopili jejich úlohu v tropickém ekosystému. OUREI se tedy zaměruje jak na místní, tak mezinárodní publikum se vzdělávacími programy o ohrožených druzích a jejich přirozeném životním prostředí. Za vznikem společnosti stojí již jmenovaný Dr. Gary Shapiro, který se věnuje orangutanům plných 35 let. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas