30. května  2010  rubrika: Příbuzní

Satu

Nová orangutaní samice Satu - Foto: Martin Smrček

Nová orangutaní samice SatuFoto: Martin Smrček

Samička Satu byla dovezena do Zoo Dvůr Králové 13. února 2009. Narodila se 31. srpna 1999 v anglické zoo v Twycross. Po dohodě s EEP (Evropský záchranný program) k nám byla přidělena jako partnerka samci Elmarovi. Při příchodu vážila 54,5 kg. Přijela s ním také její ošetřovatelka Tanja, která ji měla usnadnit první dny v novém prostředí.

Satu v pytli - Foto: Martin Smrček

Satu v pytliFoto: Martin Smrček

Satu je velmi hezká orangutaní slečna, má světlejší srst než naši orangutani, velmi hezký obličej a hodně jemnou a dlouhou srst. Je poměrně svéhlavá a první dny u nás strávila zavěšená na horních palandách a lanech. S sebou si přivezla růžovou deku, kterou jsme jí připravili do expozice. Okamžitě si ji vzala a velmi umělecky ji zavěsila za horní tyč - vytvořila si tak svůj "kokon". Všechny cípy deky držela a strávila v tomto svém hnízdě několik dní. Opouštěla jej pouze večer, aby si došla pro připravené dobroty a opět si provlékla svou deku, zavěsila se a celé dny nekomunikovala ani se svojí anglickou ošetřovatelkou. Použili jsme lsti a pustili k ní samce Elmara. Ten se coby partner Satu osvědčil a pářil se s ní, ale zahnat ji do vedlejší expozice se mu nepodařilo. 

Elmar a Satu v lanoví - Foto: Martin Smrček

Elmar a Satu v lanovíFoto: Martin Smrček

Později na ni vyzrála šikovní ošetřovatelka Naďa, která trpělivě čekala schovaná u šupáku. Večer, když byl v pavilonu všude klid, odvážila se orangutaní slečna projít vedle pro pamlsky - a v tom za ní Naďa zavřela šupák! Lest vyšla a Satu začala pomalu komunikovat. Je ale stále velmi svéhlavá a přes spojovací tunel ji nemůžeme dostat. Podruhé nás vytrestala a jak se později ukázalo i vystrašila, když jsme ji pustili do venkovního výběhu spolu se Žanetou a Besarem. Celý týden se z výběhu nehnula a domů nešla ani na pamlsky, ani na dobré slovo a ani Žaneta ji nedokázala přivést. Byla zima a pršelo a my jsme po celý týden do noci čekali a vždy doufali, že se umoudří a chlad a déšť ji donutí přijít. Ale nestalo se, slezla na zem, natrhala si trávu a při dešti si jí dala na hlavu. A opět vylezla na parkos. Nakonec jsme museli přistoupit k jejímu uspání (využili jsme toho k celkové zdravotní prohlídce) a do pavilonu byla donesena. Až tak je Satu svéhlavá... 

Autor:  Zdeňka Jeřábková
 

Na stejné téma

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas