3. června  2010 v 00:00  rubrika: Příbuzní

Ti druzí dva

Satu v rotundě pavilonu - Foto: Martin Smrček

Satu v rotundě pavilonuFoto: Martin Smrček

Ve starém pavilonu lidoopů zůstal z orangutanů sameček Besar a samice Satu, která je trochu svéhlavá a dělá si co chce. Nakonec se obě zvířata sžila, jsou tam přece jen už delší dobu pospolu. Ale i tady dělá ošetřovatelům velké starosti výběh. Je sice k dispozici, ale…

 

Besar a Satu ve starém pavilonu. S Ing. Zdeňkou Jeřábkovou hovořila redaktorka Tamara Urválková.

Vložit na svůj web

Besar a Satu se naučili spolu procházet z jedné expozice do druhé, ale do výběhu jsme je zatím nepouštěli. Není hezké počasí a my potřebujeme jistotu, že i v noci bude poměrně teplo, pro případ, kdyby se nám nepodařilo Satu dostat z výběhu dovnitř. Stalo se nám to loni, to jsme ji zkoušeli týden dostat domů. Až se oteplí, musíme jim ale pobyt ve výběhu umožnit, zvířata nemohou být jen v pavilonu. Situace se komplikuje také tím, že v tom samém výběhu střídáme ještě šimpanze. Ale až bude tepleji, určitě to zkusíme, musíme vymyslet nějaké další finty, jak zvířata nalákat domů. S Besarem problémy nebudou, ale se Satu je předpokládáme, ona prostě neposlouchá. 

Zvláštností orangutanů je, že jim všechno trvá strašně dlouho. U šimpanzů nebo u goril probíhají přechody do výběhů a další činnosti bez průtahů – někdy si samozřejmě zvířata postaví hlavu, ale že by zůstala přes noc venku, to ještě nikdy nestalo. Orangutan je svéhlavý a ví, že na něj nijak nemůžeme. Když se mu líbí na parkosu, tam tam zkrátka zůstane. Moc jsme tehdy nechápali, co se Satu ve výběhu líbilo, ten týden bylo velmi chladno, pršelo. Ale ona si natrhala trávu a dala si ji na hlavu, v domnění, že je proti dešti chráněna – tak to totiž dělají orangutani ve volné přírodě, s tím rozdílem, že se chrání velkými listy. 

Jsou svéhlaví, dělají jen to, co sami chtějí. I když se je snažíte přimět k dané věci s tím nejlepším úmyslem, udělají ji, až budou chtít sami. Orangutani si nenechají nic poručit, vždycky musí počkat člověk. 

Autor:  Zdeňka Jeřábková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace