26. března  2010 v 00:00  rubrika: Příbuzní

Z enrichmentu se nesmí stát stereotyp

Zdeňka Jeřábková připravuje enrichment. - Foto: Zuzana Šmejkalová

Zdeňka Jeřábková připravuje enrichment.Foto: Zuzana Šmejkalová

Ing. Zdeňka Jeřábková nám přiblížila, jak lze orangutanům zpestřit jednotvárný život v pavilonu a jak i samotné ošetřovatele dokáže orangutaní důvtip a šikovnost překvapit. Co si tedy máme představit pod pojmem enrichment?

 

Ing. Zdeňka Jeřábková nám přiblížila, jak lze orangutanům zpestřit stereotypní život v pavilonu a co si lze představit pod pojmem enrichment (Tamara Urválková).

Vložit na svůj web

Dnes se objevují taková moderní slova jako enrichment a welfare. Ale to, co znamenají, se v zoologických zahradách vlastně dělá odnepaměti. Znamenají, že zvířatům dáte co nejlepší prostor pro jejich život, jsou-li to zvířata, která žijí v párech, dostanou svého partnera, rozmnoží se a mají mláďata. A pro ně je to enrichment od úplného začátku, protože rodiče si s mládětem hrají, vymýšlejí různé věci, mládě se od nich učí a dospívá. Tenhle prvotní enrichment nijak neovlivníme, spíš se snažíme, abychom zvířatům poskytli co nejpřirozenější prostředí, jaké mají v přírodě. Snažíme se jim den zpestřit a vytvořit jim takové podmínky, aby se nenudili, abychom zabránili stereotypnímu chování. Vlastně si hrajeme se zvířátky - když jim připravíme nějaký enrichment, je pro zoology i ošetřovatele zajímavé, jak se s tím zvířata vypořádají. Každé po svém způsobu, díky tomu poznáváme povahu jednotlivých zvířat. 

Jaký enrichment můžete připravit právě pro orangutany?
Jsou všeobecně šikovní a dokážou používat nástroje, například různé klacíky, a těmi si leccos vyšťourávají. Třeba i ve volném výběhu, vyrýpávají trávu a když najdou mravence, tak ho třeba zbaští, nebo naopak ho štítivě odhodí apod. V nové expozici máme přichystaný krmný automat, který je vyroben speciálně pro lidoopy. Je to zásobník na krmení, který se naprogramuje a třeba každých pět minut z něho vypadne buď granule, rozinka nebo třeba oříšky. Ta „krabice“ má několik pater, a když granulka propadne, orangutani si musejí vzít klacík a tu laskominu posouvat tak, aby propadla o patro níž – a tak až ke čtvrté pozici, kdy kýžená dobrota vypadne ven a mohou ji sníst.  

Takže orangutani musejí přemýšlet v mnoha rovinách a předvídat, co bude následovat!
Určitě. Je pozoruhodné je při tom pozorovat. Náš Elmar na to kouká a moc ho to nezajímá. Přišel také na jednu fintu. Když se tam nasypou jen slunečnicová semínka, on ví, že když se skloní k té dírce a foukne do ní, lehká semínka propadnou níž a on se k nim dostane i bez klacíku. Pochopitelně, s oříšky nebo něčím těžším to nejde. Samice si vezme klacík a trpělivě pracuje na dosažení cíle – a velmi jí to velmi baví. 

Dona si donesla misku s vodou až na parkos a pustila se do pokusů - Foto: Zuzana Šmejkalová

Dona si donesla misku s vodou až na parkos a pustila se do pokusůFoto: Zuzana Šmejkalová

Pokud se nejedná o hru, kdy dostávají přímo nějaký benefit, třeba v podobě toho pamlsku, mají nějaké jiné hry, které je baví?
Musím přiznat, že většina enrichmentu je zaměřena na krmení. Když jim dáte do plastové láhve kousíčky jablek a zašroubujete ji, vidí, že tam je krmení a potom se se zájmem do toho pustí. Každý volí jinou techniku. Žaneta si láhev odšroubuje a začne jablka vysypávat, Elmar rozkousne celou láhev a vysype si to rovnou. Zkoušíme i jiné enrichmenty, ukazujeme jim různé obrázky, máme připravenou i televizi (jsou známy i případy, kdy ji orangutani sledují). Využít můžeme také pachový enrichment – namočíme jim kus látky do voňavek nebo i do přirozených pachů (zkoušeli jsme jim tam dát trus o různých predátorů aj.), ale enrichment s potravou funguje nejlépe. 

Jak často takový enrichment zvířatům připravujete?
Neděláme ho pravidelně. Jednak to záleží na náladě zvířat, nechceme také, aby si na něj pravidelně zvykla. Orangutani mají v sobě vnitřní hodiny a už by hru očekávali, stejně jako to běžně vědí u podávání potravy – v půl třetí očekávají ošetřovatelku a vědí, že dostanou jižní ovoce. Ve starém pavilonu se pravidelně v úterý provádí očista prostor. Abychom orangutany mezitím zabavili, dávali jsme jim papírové pytle, které jsme nacpali dřevitkou a kousky krmení. A oni na to už pravidelně čekali. Abychom jim tuhle zábavu zpestřili a překvapili je, dali jsme jim například místo pytlů krabici.
 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas