30. května  2010  rubrika: Příbuzní

Žaneta

Žaneta s Besarem - Foto: Zuzana Šmejkalová

Žaneta s BesaremFoto: Zuzana Šmejkalová

Žaneta se narodila 29. června 1976 v holandské Zoo Rhenen. Dostalo se jí té výsady, že má dvě jména Bernardine / Zanet, ale slyší na jméno Žaneta. Když ovšem chce!

K nám do Zoo Dvůr Králové přišla 11. května 1984, až když byl zde postaven nový pavilon pro lidoopy. Při příchodu vážila 40 kg, bylo jí tehdy tedy necelých 8 let. Později byla spojena se samcem Elmarem. 

Rodina po obědě - Besar, Žaneta, Batu - Foto: Zuzana Šmejkalová

Rodina po obědě - Besar, Žaneta, BatuFoto: Zuzana Šmejkalová

První mládě se jí narodilo 14. prosince 1989, sameček Guru, který dnes žije v jedné zoo v Nizozemí a stal se již také otcem. Žanda je tedy již babičkou. Přesto nyní vychovává svoje zatím poslední mláďata, samečka Besara, kterého porodila 8. února 2005, a malou orangutaní holčičku, která dostala jméno Tessa (narodila se 13. listopadu 2010). Žaneta je skvělou matkou, o mláďata pečuje příkladně. Její ostatní mláďata jsou samička Nona (* 9. února 1995), nyní v Zoo Moskva, a sameček Batu (*8. srpna 1999), ten je v Zoo Novosibirsk. Všichni potomci mají za otce partnera Žanety - Elmara. Žanda je jako každý orangutan dost svéhlavá, občas se na ní musí více "houknout", protože se jí nechce poslouchat. Když se jí něco nelíbí, umí pěkně plivat. Také dokáže výrostka Besara pěkně prohnat po expozici a po orangutaním způsobu mu domluvit. 

Orangutaní holčička Tessa odpočívá - Foto: Jana Myslivečková, Zoo Dvůr Králové

Orangutaní holčička Tessa odpočíváFoto: Jana Myslivečková, Zoo Dvůr Králové

Má krásnou, tmavě rezavou, poměrně dlouhou srst a velmi moudrý výraz ve tváři. Má velice ráda ovoce, snad nejvíce banány a melouny. Ostatní samice ve skupině vždy "srovná" a získá si respekt. Při začleňování Satu do skupiny ji přišla pečlivě prozkoumat, trochu jí zpohlavkovala, mírně pohrozila vyceněnými zuby - tak, aby bylo jasno, jak se má "mladá" chovat. 

Autor:  Zdeňka Jeřábková
 

Na stejné téma

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas