24. května  2010  rubrika: Příbuzní

Způsob života - pohyb a denní aktivita orangutanů

Brachiace - Foto:  Wikipedia

BrachiaceFoto:  Wikipedia

Orangutan žije výhradně v tropických deštných pralesích, v široké škále ekosystémů od nížinných deštných či bažinatých pralesů až po pralesy vysokohorské. Je typickým stromovým pralesním primátem, zároveň je největším živočichem, který většinu života tráví v korunách stromů. Orangutani jsou výborně přizpůsobeni k pohybu ve všech patrech pralesního porostu. V korunách stromů se pohybují velmi obratně, šplhají, skáčou na menší vzdálenosti a zavěšují se svými dlouhými pažemi a někdy i nohama.

Většinu času působí orangutani rozvážně až flegmaticky, všechny jejich pohyby se zdají pomalé a odměřené. Nikam nespěchají, denně urazí pouhých 300 až 3000 metrů. Orangutan se od rána do večera pohybuje z větve na větev v závěsu na předních končetinách, zadní končetiny využívá jen k přidržování. Tomuto pohybu se říká brachiace. Využíváním hybného momentu, kdy tělo má funkci kyvadla, šetří energii. 

Orangutani jsou neuvěřitelně pohybliví - Foto:  Wikipedia

Orangutani jsou neuvěřitelně pohyblivíFoto:  Wikipedia

Prsty a dlaně předních i zadních končetin jsou svým tvarem velmi podobné. Orangutani mají velikou dlaň a dlouhé prsty, které se mohou hákovitě ohnout, takže zvíře získává při lezení dokonalou oporu. Horní končetiny dosahují v rozpětí až 2,6 metrů, jsou téměř o polovinu delší než končetiny dolní. Na rukou i na nohou má orangutan dobře pohyblivý palec, jeho dolní končetiny mohou uchopit větve stejně dobře jako ruce. Orangutani mají velmi pohyblivé dolní končetiny, což je zvláště patrné v pohyblivosti kyčelního kloubu. Svalstvo končetin je mohutné, orangutani jsou schopni vyvinout obrovskou sílu, která jim umožňuje se nejen pohybovat ve větvích, ale třeba i po dlouhou dobu viset hlavou dolů při sběru plodů a mladých lístků. 

Orangutani normálně neriskují dlouhé skoky mezi stromy. Vyhledávají raději nejbližší silnou větev, kterou mohou uchopit a zhoupnout se. Pokud dosáhne jen na tenkou olistěnou větev, přitahuje si ji blíže, aby se mohl chytit silnější opory. Potom orangutan pečlivě přenáší svou váhu přes mezeru na nejbližší strom. Omyl v odhadu nosnosti větve by ve výšce 40 metrů nad zemí mohl skončit fatálně. Schopnost šplhat po stromech vyžaduje praxi. Proto jsou mladí orangutani velmi opatrní, když se poprvé pustí samostatně po větvích. Poměrně dlouhou dobu nosí mláďata na hřbetě samice, dokud nejsou dost silná, aby mohla samostatně šplhat po stromech. 

Brachiace - Foto:  ZOO Dvůr Králové

BrachiaceFoto:  ZOO Dvůr Králové

V korunách stromů dělají orangutani naprosto všechno: hledají potravu, páří se a vychovávají mláďata a dokonce i spí. Většinu dne tráví osamoceně na jednom jediném stromě a opouštějí ho jen tehdy, když zde nemají dostatek potravy. Podle studií tráví orangutani 46% času krmením, 36% času odpočinkem a 11% dne jim zaberou přesuny po pralese. Po zemi se pohybují zřídka, a to po čtyřech končetinách. Samci se přemísťují po zemi častěji než samice. Na rozdíl od goril a šimpanzů se orangutani při pohybu po zemi nepohybují po kloubech prstů ruky, ale používají zvláštní pohyb, při kterém se opírají o pěsti. Při chůzi našlapují na vnější stranu chodidla, s patami obrácenými dovnitř. Orangutani jsou schopni brodit poměrně prudké vodní toky, taková pozorování jsou poměrně častá. V takových případech může kráčet zpříma, pokud může snaží se zachytit nějaké opory, někdy proto orangutani využívají větví, které si zabodávají do dna. 

Spící orangutan - Foto: zdroj: Flickr.com

Spící orangutanFoto: zdroj: Flickr.com

Spánek v hnízdě
Orangutani jsou denní živočichové. Každodenně za soumraku si stavějí pohodlná hnízda, v nichž spí. Vyberou si vhodný strom, hlavně správnou trojitou vidlici, kterou spojí olistěnými větvemi a výstelkou. Hnízda si budují zhruba ve výšce 10-12 metrů. Používají k tomu zejména pandánové listí, kapradiny a dokonce si je vystýlají i orchidejemi. Průměr hnízda se pohybuje okolo jednoho metru. Hustá hnědooranžová srst je sice chrání před deštěm, ale je-li bouřlivá a deštivá noc, přikrývají se orangutani listím úplně. Orangutani spí dlouho, hnízda opouštějí až pozdě ráno, teprve když ustoupí ranní mlha. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas