Příbuzní - O projektu

Žaneta - Foto: Khalil Baalbaki

ŽanetaFoto: Khalil Baalbaki

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem chovají v současnosti 4 orangutany bornejské (Pongo pygmaeus) - samce Elmara, samice Žanetu a Satu a malého Besara, mládě Žanety. Starý pavilon, který byl donedávna jejich domovem, byl postavený v roce 1984 a už zdaleka nevyhovuje současným potřebám moderního chovu. Navíc musel poskytovat zázemí jak pro orangutany, tak pro šimpanze a gorily, což znamenalo řadu komplikací.

Během listopadu a prosince bude celá orangutaní skupina přestěhována do nového pavilonu, který je vybaven nejmodernějším zařízením a umožňuje chov v co nejpřirozenějším prostředí. Výstavba pavilonu dovolila instalaci pěti kamer, pomocí kterých bude moci Český rozhlas Online ve spolupráci se Zoo Dvůr Králové realizovat nový projekt s názvem Příbuzní

Hodující Elmar - Foto: Khalil Baalbaki

Hodující ElmarFoto: Khalil Baalbaki

Internetový přímý přenos poskytne uživatelům možnost sledovat chování orangutanů a soužití jednotlivých členů orangutaní skupiny. Samotný název Příbuzní reflektuje všechny aspekty, na které se projekt zaměřuje - budeme moci získat více poznatků o příbuznosti orangutanů s námi, s lidmi, stejně tak s gorilami, o jejichž etologii již mnohé víme z projektu Odhalení. 

Orangutani jsou uvedeni v Červeném seznamu ohrožených druhů zvířat. Podle odhadu žije v přírodě jen 50 000 až 55 000 ohrožených orangutanů bornejských a pouhých 6000-6500 kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. 

Satu ještě ve starém pavilonu - Foto: Khalil Baalbaki

Satu ještě ve starém pavilonuFoto: Khalil Baalbaki

Oba druhy ohrožuje hlavně ztráta životního prostředí, neboť tropické deštné lesy na Sumatře a Borneu, které jsou jejich domovem, jsou ničeny kácením, požáry a přeměnou na palmové plantáže. I když jsou orangutani chráněni zákonem, jejich mláďata jsou stále chytána a ilegálně prodávána jako domácí mazlíčci, a tak při nízké reprodukční schopnosti jejich počty neustále klesají. Orangutani ztrácejí 2,5 % svého životního prostředí ročně. Někteří vědci varují, že při současném tempu likvidace deštných lesů vyhyne orangutan bornejský do roku 2050, orangutan sumaterský ještě dříve. 

Malý Besar - Foto: Khalil Baalbaki

Malý BesarFoto: Khalil Baalbaki

O záchranu orangutanů usiluje několik významných ochranářských organizací. Zaměřují se na boj proti nezákonnému kácení tropických pralesů a příčinám, jež k negativnímu vývoji vedou, současně se také snaží vytvářet udržitelné ekonomické alternativy pro komunity žijící v okolí přirozeného výskytu orangutanů. Tím potlačují samotné příčiny pytláctví a rabování lesů. Podstatnou součástí jejich snah je i zapojení místních obyvatel do aktivní ochrany orangutanů přímo v národních parcích. Primární ochranářskou práci zajišťují záchranné stanice pro orangutaní sirotky. Orangutany se daří chovat v zoologických zahradách, které mohou pomoci druhu přežít. V současné době je v nich chováno 710 jedinců. 

Projekt si také klade za cíl upozornit veřejnost na katastrofální stav ochrany životního prostředí v Indonésii, na likvidaci životního prostředí orangutanů, která postupuje závratným tempem, a na možnosti podpořit některé ze záchranných projektů, jež se snaží tento negativní vývoj změnit. 

Pojďte s námi poznávat chování a život orangutanů, pojďte s námi pomáhat. Konec konců, příbuzní jsou si všichni tvorové na této planetě

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas