Černobílá elegance, aneb guerézám vládne nový samec Darděj

Guerézy angolské v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Jana Myslivečková

Guerézy angolské v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Jana Myslivečková

Chovná skupina gueréz angolských v ZOO Dvůr Králové nad Labem letos na jaře zaznamenala změny. Vlády se ujal nový samec Darděj a chovatelé věří, že se brzy dočkají mláďat.

Guerézy angolské v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Jana Myslivečková

Guerézy angolské v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Jana Myslivečková

Guerézy angolské patří mezi starosvětské primáty (Afrika a Asie). Jsou to elegantní, štíhlé, černobílé opice s nápadnou pláštěnkou bílých chlupů.  

Zajímavostí jsou u nich mláďata, která se rodí sněhobílá, a teprve během dospívání dostávají typické černobílé zbarvení.  

ZOO Dvůr Králové nad labem chová guerézy angolské od roku 1988, kdy byl z Tanzánie dovezen první pár. Od té doby se zde narodilo již 47 mláďat.  

V roce 2012 se skupina gueréz v ZOO Dvůr Králové nad Labem skládala ze samic Senty (22 let), Vereny (4 roky), Viktorie (3 roky), Suly (2 rok) a samce Vuka (2 roky), který se zde narodil.  

Na podzim byli dovezeni ze ZOO Bratislava ještě dva samci Samuel (7 let) a Darděj (9 let), kteří se narodili v ZOO Plzeň. 

Samci žili až do letošního jara odděleně od skupiny. V březnu byli od skupiny odděleni samec Vuk a samice Sula, která je se samcem Dardějem ze 75% je příbuzná.  

Příbuznost gueréz angolských v evropském chovu je bohužel dost vysoká a sestavit nepříbuzné skupiny je v současné době nemožné. Vuk a Sula odcestovali v dubnu do Serengeti Parku Hodenhagen.  

Následně byl do skupiny zařazen samec Darděj, který je dominantnější, silnější a sebevědomější, než samec Samuel. Samuel se vrátí pravděpodobně časem zpět do rodné ZOO v Plzni.  

„Darděj byl 14 dnů umístěn vedle samic, tak aby se viděli, slyšeli a cítili. Vlastní spojování proběhlo bez problémů, nedošlo k žádné bitce. Darděj se ihned projevil jako vůdce skupiny a samice začaly pravidelně cyklovat. Všechny postupně pářil a tak můžeme během podzimu očekávat nová mláďata“, uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas