Krkavci bělokrcí Karel a Eliška - nový ptačí druh v ZOO Dvůr Králové!

Krkavec bělokrký - Eliška - Foto: Jana Myslivečková

Krkavec bělokrký - EliškaFoto: Jana Myslivečková

Většina ptačích druhů v ZOO Dvůr Králové pochází z teplých oblastí a tak je v zimě mohou návštěvníci vidět převážně v pavilonech. K oživení venkovní voliéry v chladném období byl pořízen nový ptačí druh krkavec bělokrký (Corvus albicollis), který pochází z Afriky, ale bez problémů snáší chlad evropské zimy.

Krkavec bělokrký - Karel - Foto: Jana Myslivečková

Krkavec bělokrký - KarelFoto: Jana Myslivečková

Krkavec bělokrký patří mezi ptáky, kteří nejsou v ZOO často chováni. V Evropě jsou zastoupeni v současné době pouze v jedenácti zoologických zahradách, Královédvorská ZOO se stává dvanáctou. První dorazil v létě ze ZOO Drážďany sameček, který se vylíhnul v ZOO Plzeň. Jako malý, ve čtrnácti dnech po vyklubání, vypadl z hnízda, byl dokrmen ručně a zůstal tak polokrotký. Čile komunikuje s návštěvníky, ale je nutné dávat pozor na jeho silný zobák. Jeho původní jméno bylo Antonín, ale teď mu ošetřovatelé říkají Karle. V zajetí je chováno více samečků, proto nebylo lehké sehnat Karlovi samičku. Nakonec se to podařilo a minulý týden byl Karel ve voliéře spojen se samicí Eliškou. Oba ptáci mají ze svého nového soužití zjevnou radost a tak ošetřovatelé doufají, že se také brzy rozmnoží. 

Krkavec bělokrký (Corvus albicollis) je africký příbuzný našeho krkavce velkého, největšího zástupce pěvců. Je o něco menší, dorůstá délky asi 54 cm a jeho váha dosahuje 1 kg a rozpětí křídel je až 110 cm. Poznáme jej podle charakteristického bílého pole na zadní části krku a podle silně vyklenutého zobáku s bílou špičkou. Obývá hornaté oblasti jižní a východní Afriky. Žije ve výšce 1000 - 3000 m n. m., ve východní Africe až v 5 800 m n. m., takže je velmi otužilý a snáší dobře zimu. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas